21.10.2020

Code Week z CyfrOFFym kONtaktem

CodeWeek to inicjatywa, w ramach której europejskie państwa „ścigają się” – tak po przyjacielsku – w liczbie zorganizowanych wydarzeń związanych z programowaniem. Dzięki niej przygodę z nauką kodowania rozpoczyna setki nowych osób. Tylko w zeszłym roku w Polsce zorganizowano 15 139 wydarzeń. Dzięki temu nasz kraj zajął drugie miejsce w Europie. Pokazaliśmy naszą programistyczną moc. W tym mamy szansę na złoty medal. Może i Ty do nas dołączysz?

Programowanie? To dziecinnie proste!

Żeby zorganizować wydarzenie w ramach CodeWeek, nie musisz być programistą czy informatykiem. Wystarczy, że zainteresujesz się tematem i wymyślisz, jak spędzić ten czas z przyjaciółmi, rodziną czy znajomymi z pracy. W Internecie znajdziesz mnóstwo propozycji, jak taka aktywność mogłaby wyglądać.

Jednym z takich miejsc jest strona www.koduj.gov.pl. To tam odnajdziesz gry, łamigłówki i ćwiczenia, które wprowadzą Cię w świat programowania. Część z nich to aktywności, do których wykonania nie potrzeba komputera. Tak, programowania można też uczyć się pozostając offline. Na stronie znajdziesz pomysły do wykorzystania zarówno w domu, jak i w szkole.

Propozycje na Code Week od CyfrOFFego kONtaktu

Bardzo dbamy o to, aby korzystanie z urządzeń cyfrowych było bezpieczne i aby zawsze na pierwszym miejscu nie był przysłowiowy komputer, ale drugi człowiek. To jest nasz cyfrowy dobrostan. I mamy w tym duchu dla Was propozycję na czas Code Week.

Jeśli szukacie prostych, szybkich aktywności, takich, które każdy może wykonać w domowych warunkach, to w tym miejscu przypominamy naszą publikację o kodowaniu – Aktywności na start autorstwa Karoliny Żelazowskiej. W publikacji znajdziecie odpowiedź na pytanie, co ma wspólnego mycie zębów z programowaniem, jak nauczyć się układać sudoku i czy przy okazji jedzenia pyszności można uczyć się programowania.

Inspiracje

Inną kopalnią codeweekowych pomysłów – szczególnie dla nauczycieli i rodziców, którzy chcieliby wspierać swoje pociechy we wprowadzaniu ich w świat programowania, jest podstrona Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog w serwisie YouTube. Znajdziecie tam kilkadziesiąt różnych webinarów. Zaczynając od ćwiczeń z prostymi programami do tworzenia gier, przez omówienie zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją, po wykłady dotyczące bezpieczeństwa dzieci w sieci.

Zorganizowanie lekcji, czy wspólnego seansu, po którym w gronie znajomych przedyskutujecie temat webinaru, to dobry pomysł na pierwsze wydarzenie.

 

Mapa Code Week - zobacz na niej siebie!

Istotnym elementem rywalizacji w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania jest mapa, na której pojawiają się wszystkie zgłoszone inicjatywy w ramach danego państwa. Za pomocą formularza, który znajdziesz na stronie www.codeweek.eu, możesz zgłosić swoje wydarzenie. Formularz jest w języku polskim. Dzięki wpisanej lokalizacji zobaczysz je na mapie wszystkich wydarzeń.

Jeśli jednak w trakcie rejestracji pojawią się jakiekolwiek problemy, na stronie koduj.gov.pl, znajdziesz szczegółową instrukcję, która krok po kroku wyjaśnia jak prowadzić sobie ze zgłoszeniem inicjatywy.

To jak? W tym roku bawisz się z nami?

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI