29.12.2021

CyfrOFFy kONtakt na Szczycie Cyfrowym ONZ

Internet United to hasło Szczytu Cyfrowego ONZ 2021, w którym aktywnie uczestniczyliśmy z programem Samsung CyfrOFFy kONtakt. Jako że wydarzenie to miało miejsce w grudniu, gdy wielu z nas odczuwało obciążenie obowiązkami szkolnymi, zawodowymi i okołoświątecznym, chcielibyśmy do niego wrócić w formie krótkiej relacji z naszej debaty o cyfrowym dobrostanie, którą zorganizowaliśmy podczas Internet Governance Forum. Dlaczego? Bo tematyka zarówno całego Szczytu, jak i naszego panelu jest ciągle aktualna, ważna i warta poznania. 

Wydarzenie cyfrowe roku

To bardzo ważne międzynarodowe wydarzenie, podczas którego omawiane są zagadnienia związane z internetem, sposobem jego wykorzystania, zagrożeniami oraz zachodzącymi zmianami, zwłaszcza w kontekście pandemii, która nieustannie wpływa na funkcjonowanie człowieka w świecie cyfrowych narzędzi. Klamrą spajającą tegoroczną tematykę Szczytu Cyfrowego ONZ była kwestia tworzonej przez użytkowników i użytkowniczki społeczności, dla których internet jest przestrzenią realizacji planów, mierzenia się z wyzwaniami codzienności, a co za tym idzie, którzy bezpośrednio wpływają na kształt i sposób funkcjonowania sieci. 

CyfrOFFy kONtakt podczas Szczytu Cyfrowego ONZ

Już pierwszego dnia Samsung  zorganizował debatę „Digital wellbeing – a fad or a real need for every generation?” („Cyfrowy dobrostan – moda, czy realna potrzeba każdego pokolenia”) Celem dyskusji było wsłuchanie się w doświadczenia przedstawicieli i przedstawicielek kilku pokoleń, dla których internet pełni różne funkcje, wychodzi naprzeciw różnym potrzebom, ale też stawia wyzwania, których warto być świadomym. Podczas spotkania zaproszeni paneliści* pochylili się nad zagadnieniem cyfrowego dobrostanu i troski o kształtowanie zdrowych cyfrowych nawyków, tak w szkole czy pracy, jak i w domu, w kontekście relacji z bliskimi w rodzinie.Notatka wizualna wykonana podczas debaty przez Agatę Jakuszko.

Ile czasu spędzasz online?

Punktem wyjścia podczas debaty była kwestia czasu, który użytkownicy i użytkowniczki spędzają w internecie. Nawet krótka refleksja wokół tego tematu sprawia, że można zaobserwować własne nawyki i przeanalizować ich wpływ na swoje samopoczucie. Czy 5 godzin to dużo? A 12? Czy zdarzają się dni, gdy czujesz wyrzuty sumienia z powodu czasu przed komputerem lub telefonem? Nie bez znaczenia jest fakt, że to okres pandemii ukazał, jak bardzo związani jesteśmy z naszymi smartfonami i nie potrafimy łatwo ich odłożyć, by zająć się innymi zadaniami.

Zalety internetu w naszym życiu
Ale przecież internet to zasób, dzięki któremu człowiek może realizować nie jedną, ale wiele potrzeb, co więcej, wychodzi naprzeciw różnym pokoleniom. To przecież cenna baza wiedzy, będąca jednocześnie przestrzenią wymiany informacji i rozwoju osobistego w różnych obszarach. Pozwala na naukę, realizację kursów, uczestnictwo w warsztatach, debatach, panelach dyskusyjnych. To niewątpliwie okno na świat, dzięki któremu można poszerzać horyzonty, odkrywać nowe miejsca i poznawać nowych ludzi. Ale to też przestrzeń ważna dla podtrzymywania bliskich relacji – to dzięki istnieniu internetu mogliśmy pozostać w kontakcie mimo pandemii. 

Dobre praktyki przede wszystkim

Niewątpliwie internet wychodzi naprzeciw wielu kluczowym potrzebom człowieka, niezależnie od pokolenia i doświadczeń. A jednak dyskusja na temat sposobów spędzania czasu online jest ważna – uwrażliwia na kwestie, które na co dzień mogą umknąć i kształtuje uważność użytkowniczek i użytkowników internetu na swoje zdrowie, samopoczucie i relacje z bliskimi. Podczas debaty udało się sformułować listę dobrych praktyk, z których korzystać mogą wszyscy – dzieci, młodzież, rodzice czy dziadkowie. Znajdzie się pośród nich sugestia, by przede wszystkim traktować internet jako narzędzie, umożliwiające realizację różnych celów. Innymi słowy – zadawajmy pytania po co i dlaczego korzystamy z tego narzędzia i czy ilość przeznaczonego czasu online przekłada się na jakość założonych efektów. Dlatego ważną dobrą praktyką jest edukowanie rodziców i opiekunów dzieci w obszarze nowoczesnych technologii i zachęcanie ich do wspólnego odkrywania cyfrowego świata. Dodatkowo warto zwracać uwagę na sposób, w jaki wypoczywamy i wybieranie takich form relaksu, które nie wymagają korzystania z telefonu czy komputera. Warto też myśleć o przerwach od internetu, które można przecież z góry zaplanować – ta praktyka pozwala zachować balans między czasem spędzonym online i czasem na “życie w realu”.

Jakość jako słowo klucz
Ta garść dobrych praktyk kryje w sobie ważny przekaz – z internetu korzystać powinniśmy świadomie, uważnie i z troską o siebie samych oraz bliskie nam osoby. Internet jest przecież cennym zasobem naszych czasów i nie sposób zdyskredytować jego potencjału i możliwości, dzięki którym realizujemy wiele kluczowych edukacyjnie czy społecznie potrzeb. Być może dobrym hasłem podsumowującym poruszane podczas debaty zagadnienia będzie zatem “Stawiajmy na jakość, a nie ilość spędzanego online czasu”?

Kto wziął udział w debacie?

Zaproszeni do udziału z debacie paneliści:

• Sylwia Czubkowska, moderatorka, redaktorka naczelna Spiders Web
• Jacek Pyżalski, pedagog i badacz, profesor UAM Poznań
• Nikodem Bończa Tomaszewski, Prezes Zarządu Exatel SA
• Mądra Babcia (Beata Borucka), blogerka i twórczyni kanału Silver TV
• Marcin Perfuński, bloger, twórca kanału superTATA.tv
• Daria Durkowska, uczennica Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju
• Franciszek Jaskulski, student psychologii i absolwent Zespołu Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu-Zdroju

 

Źródło zdjęć: IGF2021, fot. Jacek Kamiński

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak włączyć się w DBI 2022?

Jak włączyć się w obchody DBI z najmłodszymi dziećmi z przedszkoli i szkoły podstawowej?

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony będzie 8 lutego. Jak włączyć się do akcji?

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI