24.12.2020

Domowy prezentownik świąteczny

Tegoroczne święta mają nieco inny nastrój niż w zeszłych latach. I chociaż nie wszystkim uda się spotkać na żywo, a część – nawet rodzinnych wydarzeń – odbędzie się za pośrednictwem komunikatorów i połączeń telefonicznych bądź video, wciąż chcielibyśmy naszych bliskich czymś obdarować, przekazać im nawet w najbardziej symbolicznej formie, że o nich myślimy, że ślemy im pozdrowienia i dobre życzenia. 

 

Prezenty od serca

Inna forma spotkań może być też pretekstem do szukania oryginalnych form prezentów. Oczywiście – wciąż polegamy na przesyłkach kurierskich, dzięki którym możemy dostarczyć różne świąteczne drobiazgi. Ale czemu nie spróbować czegoś innego? Czegoś, co zostanie na długo w pamięci, a stanie się okazją do wspólnego spędzenia czasu i dobrej, twórczej zabawy?

  1. Zaprojektujcie komiks: zróbcie kilka zdjęć. Możecie wypróbować jedną z darmowych aplikacji do tworzenia komiksów (np. https://comixify.ai/) lub załadować je do Canvy (https://www.canva.com/ – dostępna jest darmowa wersja programu). Są to intuicyjne narzędzia, które pozwolą Wam dodać dymki do swoich zdjęć, a te ułożyć w dowolnej kolejności i ozdobić komiksowymi ramkami czy napisami – chociażby świątecznymi. Taki krótki komiks (składający się nawet z 3-4 zdjęć) zapiszcie na komputerze i wyślijcie do najbliższych. Rodzina i przyjaciele będą zachwyceni,a Wy również zyskacie bezcenną świąteczną pamiątkę. 
  2. Zaproszenie na spotkanie: zorganizujcie rodzinne wydarzenie online. Święta są świetną ku temu okazją, przy czym spróbujcie zaplanować jakiś ramowy program spotkania. Może poprosicie wcześniej gości, by przygotowali sobie coś do jedzenia? A może wymyślicie, w jaką grę słowną moglibyście zagrać? Lub obejrzycie razem film? Łatwiej zacząć zdalne wydarzenie, mając jakiś plan, który oczywiście elastycznie będziecie mogli modyfikować. Do przygotowania zaproszeń koniecznie zaproście dzieci. 
  3. Nagranie audiobooka: to projekt, który wspaniale wypełni Wam świąteczny czas, a ostatecznie stanie się bezcennym upominkiem. Wykorzystajcie najprostszy dyktafon dostępny w Waszych telefonach. Możecie wymyślić własną historię, którą najpierw spiszecie w formie krótkiego scenariusza, a potem nagracie. A może macie jakąś ulubioną rodzinną baśń? Podzielcie się rolami i koniecznie zaplanujcie efekty dźwiękowe. W tym wyzwaniu nie chodzi o perfekcję! Wręcz przeciwnie, eksperymentujcie, szukajcie nowych sposobów na stworzenie nietypowych odgłosów (np. tupanie, szelest liści) i dobrze się bawcie. 
  4. Galeria świątecznych ozdób – być może co roku spotykacie się w dużym rodzinnym gronie. Lub przeciwnie – spędzacie święta w domu, z najbliższymi osobami. Niezależnie od świątecznych tradycji możecie zaproponować stworzenie galerii ozdób, do której zaprosicie osoby z dalszej części rodziny, znajomych, przyjaciół. Poproście o przesłanie zdjęć choinek, stroików, kartek świątecznych i umieśćcie je w jednym pliku – dobrym miejscem będzie chociażby prezentacja, Padlet lub projekt w Canvie. Opiszcie zdjęcia, by wiadomo było, kto przygotował daną ozdobę. Następnie roześlijcie pracę do wszystkich osób włączonych w zabawę. To mały świąteczny gest, który wszystkich wzmocni i będzie sposobem na wymianę pomysłów, inspiracji i dobrych emocji. 

Świąt od serca!

Prezenty od serca, oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, bo stworzone specjalnie z myślą o bliskich nam osobach. W tych  zimowo-świątecznych okolicznościach warto gromadzić pomysły na właśnie takie podarunki, w których z jednej strony coraz sprawniej wykorzystujemy wszechobecną technologię, z drugiej zaś nadajemy naszym pracom osobistego, unikatowego charakteru. A wszystko w atmosferze potrzebnego nam poczucia bliskości.  

 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI