Domowy prezentownik świąteczny
Tegoroczne święta mają nieco inny nastrój niż w zeszłych latach. I chociaż nie wszystkim uda się spotkać na żywo, a część – nawet rodzinnych wydarzeń – odbędzie się za pośrednictwem komunikatorów i połączeń telefonicznych bądź video, wciąż chcielibyśmy naszych bliskich czymś obdarować, przekazać im nawet w najbardziej symbolicznej formie, że o nich myślimy, że ślemy im pozdrowienia i dobre życzenia.
Prezenty od serca
Inna forma spotkań może być też pretekstem do szukania oryginalnych form prezentów. Oczywiście – wciąż polegamy na przesyłkach kurierskich, dzięki którym możemy dostarczyć różne świąteczne drobiazgi. Ale czemu nie spróbować czegoś innego? Czegoś, co zostanie na długo w pamięci, a stanie się okazją do wspólnego spędzenia czasu i dobrej, twórczej zabawy?
- Zaprojektujcie komiks: zróbcie kilka zdjęć. Możecie wypróbować jedną z darmowych aplikacji do tworzenia komiksów (np. https://comixify.ai/) lub załadować je do Canvy (https://www.canva.com/ – dostępna jest darmowa wersja programu). Są to intuicyjne narzędzia, które pozwolą Wam dodać dymki do swoich zdjęć, a te ułożyć w dowolnej kolejności i ozdobić komiksowymi ramkami czy napisami – chociażby świątecznymi. Taki krótki komiks (składający się nawet z 3-4 zdjęć) zapiszcie na komputerze i wyślijcie do najbliższych. Rodzina i przyjaciele będą zachwyceni,a Wy również zyskacie bezcenną świąteczną pamiątkę.
- Zaproszenie na spotkanie: zorganizujcie rodzinne wydarzenie online. Święta są świetną ku temu okazją, przy czym spróbujcie zaplanować jakiś ramowy program spotkania. Może poprosicie wcześniej gości, by przygotowali sobie coś do jedzenia? A może wymyślicie, w jaką grę słowną moglibyście zagrać? Lub obejrzycie razem film? Łatwiej zacząć zdalne wydarzenie, mając jakiś plan, który oczywiście elastycznie będziecie mogli modyfikować. Do przygotowania zaproszeń koniecznie zaproście dzieci.
- Nagranie audiobooka: to projekt, który wspaniale wypełni Wam świąteczny czas, a ostatecznie stanie się bezcennym upominkiem. Wykorzystajcie najprostszy dyktafon dostępny w Waszych telefonach. Możecie wymyślić własną historię, którą najpierw spiszecie w formie krótkiego scenariusza, a potem nagracie. A może macie jakąś ulubioną rodzinną baśń? Podzielcie się rolami i koniecznie zaplanujcie efekty dźwiękowe. W tym wyzwaniu nie chodzi o perfekcję! Wręcz przeciwnie, eksperymentujcie, szukajcie nowych sposobów na stworzenie nietypowych odgłosów (np. tupanie, szelest liści) i dobrze się bawcie.
- Galeria świątecznych ozdób – być może co roku spotykacie się w dużym rodzinnym gronie. Lub przeciwnie – spędzacie święta w domu, z najbliższymi osobami. Niezależnie od świątecznych tradycji możecie zaproponować stworzenie galerii ozdób, do której zaprosicie osoby z dalszej części rodziny, znajomych, przyjaciół. Poproście o przesłanie zdjęć choinek, stroików, kartek świątecznych i umieśćcie je w jednym pliku – dobrym miejscem będzie chociażby prezentacja, Padlet lub projekt w Canvie. Opiszcie zdjęcia, by wiadomo było, kto przygotował daną ozdobę. Następnie roześlijcie pracę do wszystkich osób włączonych w zabawę. To mały świąteczny gest, który wszystkich wzmocni i będzie sposobem na wymianę pomysłów, inspiracji i dobrych emocji.
Świąt od serca!
Prezenty od serca, oryginalne, jedyne w swoim rodzaju, bo stworzone specjalnie z myślą o bliskich nam osobach. W tych zimowo-świątecznych okolicznościach warto gromadzić pomysły na właśnie takie podarunki, w których z jednej strony coraz sprawniej wykorzystujemy wszechobecną technologię, z drugiej zaś nadajemy naszym pracom osobistego, unikatowego charakteru. A wszystko w atmosferze potrzebnego nam poczucia bliskości.
Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci
Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?
ZOBACZ WIĘCEJKodowanie online i offline
Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.
ZOBACZ WIĘCEJWebinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.
W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.
ZOBACZ WIĘCEJ