31.01.2022

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Zdawało się nam, że tak niedawno obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu! Zajrzeliśmy jednak to kalendarza i z zadziwieniem odkryliśmy, że tegoroczna edycja tuż-tuż, bo już 8 lutego! W przededniu tego święta postanowiliśmy zatem przypomnieć, czemu jest ważne oraz kto i w jaki sposób może do niego dołączyć. Przy okazji pozwolimy sobie na małą podróż w czasie, sięgając po świetny materiał, który powstał w zeszłym roku właśnie z tej okazji. Dobrej lektury!

Dzień Bezpiecznego Internetu, czyli…

Przed nami 19. edycja tego międzynarodowego wydarzenia. Początkowo obchodzone w krajach europejskich dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, w ciągu kilku lat dotarło na większość kontynentów – do Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Afryki, Azji, Australii i Oceanii. W Polsce DBI organizowane jest od 2005 roku dzięki ​​Polskiemu Centrum Programu Safer Internet, w skład którego wchodzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Ideą wydarzenia jest promowanie wiedzy i dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa w sieci dzieci i młodzieży, budowanie świadomości użytkowniczek i użytkowników w zakresie mądrego korzystania z internetu, w tym rodziców, nauczycielek i nauczycieli oraz edukatorów i edukatorek.

Jak włączyć się w akcję?

To wspaniałe wydarzenie, w ramach którego każda osoba znajdzie coś dla siebie – organizatorzy i partnerzy DBI przygotowują różne formy wsparcia w ramach których można nie tylko uaktualnić wiedzę w zakresie bezpieczeństwa i dobrostanu cyfrowego dzieci oraz młodzieży, ale też zaczerpnąć świeżych pomysłów na to, co zaproponować swoim podopiecznym – w domu, w szkole, podczas zajęć dodatkowych. Przykładowo na stronie projektu znaleźć można bogaty pakiet materiałów podzielonych na różne grupy wiekowe: https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html. Są to scenariusze zajęć, ćwiczenia, ale też poradniki i kursy e-learningowe dla dorosłych. Dodatkowo każda zainteresowana osoba może zgłosić własną inicjatywę, którą chciałaby zaproponować w swoim środowisku – na przykład zajęcia dla swojej klasy. Obecnie licznik inicjatyw wskazuje ponad 1600 zgłoszeń: https://www.saferinternet.pl/dbi/zglos-inicjatywe-dbi.html, w zeszłym roku naliczono ich prawie 5 tysięcy! Tymczasem już dziś warto zarezerwować sobie czas na coroczną konferencję DBI, która odbędzie się 8 lutego 2022 r. o godz. 17:00 w trybie online. O pozostałych wydarzeniach organizatorzy będą informować już wkrótce. 

Pomysł na zajęcia od Samsung CyfrOFFy kONtakt

Z chęcią wracamy pamięcią do ubiegłorocznej edycji, w ramach której przygotowaliśmy przydatny materiał dla nauczycieli i nauczycielki przedszkoli oraz klas 1-3 SP. Jest to scenariusz zajęć dla dzieci wzbogacony potrzebnymi materiałami, które wystarczy wydrukować. Nasza propozycja stanowi podpowiedź, jak wziąć udział w Dniu Bezpiecznego Internetu z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jest to jednocześnie szczegółowo rozpisany i opatrzony wskazówkami plan wartościowej lekcji, wprowadzającej najmłodszych w temat zdrowych nawyków i cyfrowych rytuałów. Jeśli nie znasz tego materiału, sięgnij po niego w ramach Dnia Bezpiecznego Internetu, ale zachowaj też na inną okazję – to uniwersalna i bardzo przydatna treść, którą możesz opracować w całości, wybrać tylko elementy, ale też wykorzystać jako podpowiedź do opracowania własnych materiałów. 

Link do scenariusza: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/wp-content/uploads/2021/02/DBI-2-1.pdf 

A co w tym roku?

Jako że Samsung ma przyjemność kolejny rok być partnerem wydarzenia, również w ramach bieżącej edycji przygotowujemy edukacyjny prezent oraz webinar. Już 9 lutego zaprosimy nauczycieli i nauczycielki edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej na onlinowe spotkanie. Podzielimy się szczegółowymi informacjami na ten temat już wkrótce, dlatego śledź naszą stronę i fanpage. https://www.facebook.com/Cyfroffykontakt. 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI