2.05.2020

Gry i zabawy bez technologii

Rodzice, pracujący zdalnie i przebywający z dziećmi w domach, mierzą się obecnie z nie lada wyzwaniem. Jak skutecznie zaplanować ten czas, aby zapewnić swoim pociechom kreatywne i edukacyjne gry? Kiedy zabraknie nam pomysłów, warto skorzystać z przyborów, które większość z nas ma w domu, takich jak talia kart, kości do gry czy flamastry. Z ich pomocą można zaproponować kilka interesujących zabaw, które mogą być świetną okazją do nauki i miło spędzonego czasu.

Matematyczna wojna

Do tej zabawy potrzebne są tylko karty do gry. Wybierzcie z talii karty o wartościach od Asa do 10. Potasujcie je dokładnie i ułóżcie na stosiku przed sobą. Każdy uczestnik ciągnie dwie karty i zlicza oczka. Ten kto ma ich najwięcej, zabiera wszystkie karty – swoje i przeciwników.

Jeśli nastąpi taka sytuacja, w której wszyscy gracze mają tę samą liczbę oczek, dobieramy kolejne dwie karty i zliczamy ponownie. Można również zwiększyć poziom trudności zabawy, poprzez dobieranie trzech kart i sumowanie ich czy też mnożenie wylosowanych liczb.

Ślimak z kart

Ułóżcie z wybranych kart ślimaka (tak jak na obrazku) i przygotujcie kostkę do gry oraz pionki dla każdego gracza.

Ustawcie pionki na polu oznaczonym zielonym kółeczkiem. Każdy gracz rzuca kostką i przesuwa swój pionek o tyle pól ile wskaże kostka, a następnie mnoży liczbę wyrzuconych oczek przez liczbę z karty, na której się zatrzymał. Na przykład jeśli gracz wyrzuci 4, przesuwa się o cztery pola do przodu i staje na karcie z dwójką. Następnym zadaniem gracza jest podanie wyniku działania 4×2. Wygrywa ten, kto pierwszy dotrze do centrum ślimaka.

Trzy w linii

Rozkładamy karty w sposób pokazany na zdjęciu. Każdy gracz będzie potrzebował kilku papierowych kulek w jednym kolorze. Zamiast kulek można również wykorzystać plastikowe nakrętki lub klocki.

Każdy gracz rzuca po kolei kostką do gry. Liczbę wyrzuconych oczek mnoży lub dodaje do wybranej karty i jeśli poda prawidłowy wynik, stawia tam swój kolor. Jeśli gracz wyrzucił 5 i wybiera kartę z liczbą 2, to mnoży te liczby przez siebie, podaje wynik i zostawia na karcie swoją kulkę. To samo wykonuje kolejny gracz.

Zadaniem każdego z graczy jest ułożenie trzech swoich kulek w linii poziomej, pionowej lub na ukos –  podobnie jak w zabawie w kółko i krzyżyk. Gra jednak kończy się dopiero w momencie zapełnienia całej planszy. Można też zwiększyć poziom trudności gry, układając cztery lub pięć kulek w jednej linii.

22 kółeczka

Przygotujcie kartkę papieru i narysujcie na niej 22 kółeczka i następnie wpiszcie w środek następujące liczby: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8, 9, 10, 12, 15, 18, 16, 20, 24, 30, 36 (tak jak na obrazku). Jak zauważyliście, kilka kółek zostało wolnych. Możecie teraz wpisać w nie dowolne liczby z tego zestawu tak, aby się powtarzały. Te liczby to wyniki mnożenia liczb od 1 do 6.

Następnie dla każdego gracza przygotujcie 20 papierowych kulek w jednym kolorze. Gracz rzuca po kolei dwiema kostkami, a otrzymane liczby mnoży przez siebie. Wynik działania to liczba, na której położy swoją kulkę z papieru. Jeśli gracz wyrzuci np. 2 i 3 to wynik mnożenia wyniesie 6. Jeśli kółko z liczbą „6” zostało już zajęte przez innego gracza, to przepada nam kolejka. Gramy dotąd, aż wszystkie pola zostaną zapełnione i wtedy liczymy, ile naszych kulek znajduje się na planszy. Wygrywa ten, komu udało się położyć ich więcej.

Kreski i kropki

Większość rodziców na pewno pamięta zabawę w rysowanie kresek między kropkami w zeszycie i zamykanie kwadratów. Przygotujcie kartki w kratkę i narysujcie kropki na co trzeciej kratce. Zróbcie to tak, jak na zdjęciu.

Następnie wpiszcie pomiędzy kropki liczby: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 8,  9, 10, 12, 15, 18, 16, 20, 24, 30, 36 – to znowu wyniki mnożenia liczb od 1 do 6. Jeśli wpiszecie wszystkie liczby, a pozostaną wolne miejsca, to wpiszcie je ponownie, aż zapełnicie całą planszę.

Następnie przygotujcie dwie kostki i kredkę lub flamaster w wybranym kolorze dla każdego gracza. Każdy gracz rzuca kostkami, mnoży wyrzucone liczby i stawia kreskę przy wyniku. Ten kto postawi kreskę przy liczbie i tym samym zamknie kratkę, zdobywa ją i zamalowuje na swój kolor. Można podbierać liczby innym graczom. Wygrywa ten, kto na zakończenie gry uzyska więcej pól w swoim kolorze.

Propozycje zabaw przygotowała Joanna Apanasewicz, nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej w Chrząstawie Wielkiej.

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI