2.11.2020

Impuls do ważnej rozmowy

Jak weryfikować informacje znalezione w internecie? Z czego zbudowany jest smartphone? Czy naprawdę potrzebujemy aż tylu aplikacji? To trudne pytania i wielu z nas zastanawia się, jak podejmować rozmowy, które wprowadzą dziecko w cyfrowy świat. Podstawa to znalezienie pretekstu do obserwacji, refleksji i rozmowy, która pozwoli wspólnie poszukać na nie odpowiedzi. Najlepiej gdy poszukiwanie odpowiedzi będzie towarzyszyło nam w codziennych sytuacjach.

Z myślą o szukaniu okazji do takich rozmów zespół Samsung CyfrOFFy kONtakt stworzył zestaw 12 kart edukacyjnych, które są odpowiedzią na potrzeby przede wszystkim rodziców i nauczycieli dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Powstały, by pomóc w świadomym wprowadzaniu dziecka w świat nowych technologii. Każda karta to punkt wyjścia do pogadanki na tematy związane z cyfrowym światem, a następnie – mamy nadzieję – impuls do działania.

*27 października 2020 r. przeprowadziliśmy webinar w całości poświęcony kartom. Zachęcamy do obejrzenia nagrania na naszym Facebooku.

Trudne sprawy łatwym słowem

Karty zostały stworzone w taki sposób, żeby można było korzystać z nich właściwie w każdych okolicznościach. W samochodzie podczas podróży, w czasie przerwy między zajęciami czy podczas oczekiwania w kolejce.

Każda z nich zawiera pytanie kluczowe, które jednocześnie wskazują temat danego ćwiczenia. Na każdej karcie znajduje się również informacja, która jest wskazówką, jak rozwinąć podejmowane zagadnienie. Dalej znajdziemy propozycje wspólnej aktywności. Tak więc karty to nie tylko pretekst do rozmów o cyfrowym świecie, ale także do uważnego spędzania czasu w rodzinnym gronie.

Obie strony mówią

Czasem bardzo trudno zacząć nam rozmowę od bezpośrednich pytań. Dlatego po fazie zapoznania się z tematem i wykonaniu, krótkiego ćwiczenia przychodzi czas na chwilę przemyśleń. Każda karta zawiera zaproszenie do podsumowania wykonanych działań. Jest okazją do tego, by nie tylko rodzic opowiadał o swoich doświadczeniach, ale przede wszystkim do tego, aby dziecko podzieliło się swoim punktem widzenia. Dzięki temu dowiadujemy się co dziecko myśli, czuje i wie w związku z poruszanym tematem. Ostatnia faza gry pozwala nam również stwierdzić czy jest obszar, który powinniśmy dodatkowo poruszyć, omówić z naszym dzieckiem.

Od refleksji do działania

Karty dzielą się na dwie kategorie: „zaproszenie do działania” oraz „zaproszenie do refleksji”. Taki podział podpowiada nam czy aktywność z danej karty będzie rozmową, wspólnym poszukiwaniem odpowiedzi na zaproponowane pytania, czy bardziej praktycznym ćwiczeniem. Dzięki niemu możemy dopasować wybraną kartę do naszych możliwości.

Mamy nadzieję, że katy będą nie tylko impulsem do podejmowania ważnych tematów, ale również do tego, by zwolnić, przyjrzeć się sobie i swoim codziennym nawykom. Kto wie może zabawa z nimi stanie początkiem nowych, rodzinnych zwyczajów? 

Wakacje w podróży, czyli samochodowe gry i zabawy

Propozycje do wykorzystania nie tylko w wakacje.

ZOBACZ WIĘCEJ

Koniec roku szkolnego, czas wakacji!

Koniec roku szkolnego, czyli 7 dobrych rzeczy, które pakujemy do wakacyjnej walizki

ZOBACZ WIĘCEJ

Wakacje w domu

Jakie macie plany na wakacje? Nie martwcie się, jeśli niczego nie zaplanowaliśmy.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI