23.12.2021

Jak poczuć gwiazdkową atmosferę?

Gwiazdka zbliża się wielkimi krokami, o czym przypominają pojawiające się wokoło nas świąteczno-zimowe dekoracje – na ulicach, w szkołach i w domach. Ale grudzień bywa – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych – bardzo intensywnym czasem, który mija zatrważająco szybko. Dlatego właśnie przygotowaliśmy dla Ciebie i Twoich dzieci propozycje aktywności, dzięki którym na chwilę zwolnicie i wypełnicie okołoświąteczny czas wspólną zabawą, a ciepłe, rodzinne wspomnienia zostaną w Was na długie lata. 

Zrób swoją choinkę

Jest piękna nawet bez ozdób, a usiąść pod choinką to czysta przyjemność. Są różnej wysokości, zdarza się, że wykonane z różnych materiałów – nie zawsze przecież jest to żywe drzewko. Idąc tym tropem, proponujemy wspólne robienie choinek. Nie trzeba wiele, by stworzyć piękne choinkowe prace, które ozdobią dom lub staną się prezentem dla babci, dziadka, cioci czy przyjaciółki/przyjaciela. Poniżej prezentujemy dwie propozycje na efektowne aktywności z choinkami. 

Witrażowa choinka

Przygotuj: 

 • czarny blok techniczny, 
 • klej, 
 • kolorową bibułkę, 
 • nożyk do cięcia papieru/nożyczki.

Jak przygotować: 

 1. Narysujcie ołówkiem kształty do wycięcia. Najlepiej będzie, jeśli choinkę podzielicie na mniejsze elementy, między którymi zostanie przerwa – wyznaczy ona ramkę (każdy element powinien być z każdej strony otoczony min. 0.5 cm przestrzenią – warto na to zwrócić uwagę zwłaszcza przy brzegach – zobaczy rysunek poniżej). Dołóżcie dodatkowe elementy np. gwiazdki, domek, śnieg.
 2. Wycinanie: wytnijcie narysowane elementy. Tutaj ważna jest Twoja obecność i pomoc – możesz rozpocząć wycinanie każdego elementu, by dziecko korzystało tylko z nożyczek i nie musiało przebijać papieru.
 3. Zaplanujcie kolorystykę i wytnijcie z bibuły kształty nieco większe od powstałych pustych przestrzeni w Waszej pracy. Przyklejcie je, starając się dotykać klejem jedynie brzegów bibuły.
 4. Wyeksponujcie pracę – przepięknie wygląda na oknie lub nieopodal świątecznych światełek!

pastedGraphic.png

(Prosta praca choinkowa – przed przyklejeniem bibułek i po skończeniu.)

Choinka w Scratchu

Jeśli macie ochotę na trochę kodowania, a z pracami plastycznymi Wam nie po drodze, możecie przygotować choinkę w zupełnie innym stylu. Sięgnijcie po aplikację Scratch Junior – to idealna propozycja dla dzieci, które jeszcze nie czytają. Poniżej pokazujemy  bardzo prosty projekt – możecie skorzystać z przedstawionych skryptów, a potem zacząć eksperymentować z własnymi. 

pastedGraphic.png

Zaczynamy – kliknij w plus pod duszkiem-kotem i poszukaj na liście duszka-drzewa. 

 

pastedGraphic.png

pastedGraphic_1.png

Kliknij w pędzel obok nazwy duszka (w naszym projekcie jest to “drzewo”), by dorysować ozdoby. 

pastedGraphic.png

Zdecyduj, co ma zrobić kot – nasz podejdzie do choinki, powie “Jaka piękna!”, następnie wyśle wiadomość, dzięki czemu inny duszek dostanie sygnał, że ma zacząć działać. 

pastedGraphic_1.png

Czas na trzeciego duszka, który odbierze wiadomość. Naciśnij na plusik pod duszkiem-drzewem i wybierz gwiazdkę, którą umieścisz na czubku choinki. Zaproponuj, co wykona, gdy otrzyma wiadomość od kota – nasza obróci się, następnie cztery razy zwiększy się i zmniejszy. 

pastedGraphic.png

Zauważ, że jeden duszek nie został wzbogacony żadnym skryptem – co można zrobić, by ożywić choinkę? 

Spotkanie z elfami

Choinki gotowe? To świetnie, bo czas szykować się na przygodę w zupełnie innej atmosferze. Obejrzyjcie webinar, który przygotowała dla Was Joanna Apanasewicz.

Link do nagrania: https://www.facebook.com/Cyfroffykontakt/videos/676022257111826

A jest to propozycja wyjątkowa – przeniesiecie się do świata elfów i gnomów, bez których po prostu nie ma świąt. Myślicie, że to żarty? A niby kto odpowiada za przygotowanie świątecznych upominków? Przed uruchomieniem nagrania przygotujcie kilka rzeczy, dzięki których wykonacie – własnoręcznie – świąteczne i oryginalne gnomy!

Co będzie potrzebne:

 • dziecięca skarpetka (może być zniszczona lub taka bez pary), 
 • ryż/kasza(do wypchania skarpetki), 
 • wstążeczka, 
 • włóczka lub jakiś inny włochaty materiał na brodę, 
 • mały pomponik (może być też kawałek waty). 

Nie skończymy na tym twórczym zadaniu. Podczas warsztatu będziecie korzystać z ciekawych narzędzi cyfrowych, rozwiążecie wciągające łamigłówki i… trochę potańczycie. Innymi słowy to okazja, by poczuć przedświąteczną atmosferę – na wesoło, kreatywnie i inaczej niż zwykle. 

Zwykłe-niezwykłe prezenty

Na koniec słowo o prezentach. Gwiazdka nieodzownie się z nimi kojarzy, przecież wszystko i wszyscy o nich przypominają. My także! A żeby było Ci łatwiej, przygotowaliśmy listę bezcennych prezentów – mamy nadzieję, że dzięki niej będzie Ci łatwiej wszystko zorganizować:

 • Wspólne czytanie na dobranoc – obowiązkowe, przynajmniej w czasie dni wolnych od szkoły lub przedszkola; 
 • Zabawy bez obecności telefonów, tabletów i innych narzędzi cyfrowych – dzięki temu każdy będzie czuł się zauważony i wysłuchany; 
 • Gotowanie – może w Twojej rodzinie piecze się ciasta, pierniczki lub lepi pierogi – nieważne co, ale wspólne gotowanie bardzo zbliża;
 • Ozdoby gwiazdkowo-zimowe – oprócz choinek możecie zaplanować robienie ozdób do powieszenia na oknie lub zaprojektowanie kartek świątecznych;
 • Spacery – niezależnie od tego, czy spadnie śnieg, wyjrzyjcie na zewnątrz, by zaczerpnąć świeżego powietrza i trochę się rozruszać. 

Oprócz upominków – zabawek, książek czy ubrań pamiętajcie po prostu o wspólnym spędzaniu czasu. Z użyciem narzędzi cyfrowych, czy bez nich – najważniejsze, by była to bezpieczna, twórcza i zapadająca w pamięć zabawa. Tego Wam gorąco i bardzo świątecznie życzymy! 

Zrzuty z aplikacji Scratch Junior –  Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe (CC BY-SA 4.0)

Warunki licencyjne programu Scratch: https://scratch.mit.edu/terms_of_use

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI