15.02.2022

Jak włączyć się w DBI 2022?

Bezpieczeństwo w internecie to hasło, które rokrocznie dotyka coraz większej liczby obszarów naszego funkcjonowania w sieci. Jeszcze kilka lat temu kojarzone było przede wszystkim z cyberatakami, ochroną danych osobowych czy ostrożnością wobec poznawanych online osób. Dziś oprócz tych, nieustannie aktualnych i ważnych problemów, pojawiają się nowe, równie istotne, kierujące uwagę na nowe zjawiska lub uwrażliwiające na już istniejące, ale niedostatecznie opisane. 

Temat – dobrostan

Wystarczy spojrzeć na listę wystąpień podczas tegorocznej konferencji DBI*, by zauważyć, co dla nas – dorosłych – jest wyzwaniem i obszarem do namysłu w kwestii bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. A zatem relacje międzyludzkie (również te, które są przedłużeniem znajomości “w realu”), spędzanie czasu przed ekranami czy problem budowania własnego wizerunku na podstawie kreowanych w mediach społecznościowych czy reklamach wzorców urody. Dużo tu tematów wokół dobrostanu młodego człowieka – dobrostanu, który opisać można przez pryzmat tak różnych aspektów życia! Jako że dobrostan, tak online, jak offline jest tematem wyjątkowo nam bliskim, również naszą inicjatywę z okazji DBI z nim powiązaliśmy. 

Pierwsza styczność z technologią

Budowanie zdrowych nawyków związanych z korzystaniem z narzędzi cyfrowych i przestrzenią online zaczyna się bardzo wcześnie. Dzieci mają styczność z telefonami i tabletami opiekunów niemal od urodzenia, a zaczynają z nich korzystać już w bardzo wczesnym wieku, co nietrudno zauważyć nawet w komunikacji miejskiej, gdy maluchy w wózkach oglądają na telefonach bajki lub grają w proste gry. Najmłodsi widzą rodziców, dziadków, rodzeństwo, rówieśniczki i rówieśników z urządzeniami mobilnymi, przed ekranami laptopów, ze słuchawkami w uszach i budują w sobie w ten sposób obraz świata, w którym albo już aktywnie uczestniczą, albo lada moment do niego dołączą. A to kładzie na nas – dorosłych – odpowiedzialność za mądre wprowadzanie ich w tę rzeczywistość, budowanie zdrowych nawyków i świadomych postaw.

Co przygotowaliśmy z okazji DBI 2022?

Dlatego właśnie naszą inicjatywę wokół DBI 2022 postanowiliśmy skierować do opiekunek i opiekunów najmłodszych dzieci – tych w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas webinaru, który poprowadzili Iwona Brzózka-Złotnicka oraz Krzysztof Jaworski, przedstawiliśmy przygotowany specjalnie z tej okazji scenariusz zajęć. Jest to materiał opracowany przede wszystkim z myślą o nauczycielkach i nauczycielach oraz rodzicach, którzy chcieliby wziąć udział w  Dniu Bezpiecznego Internetu oraz szukają różnych aktywności, które uwrażliwiają dzieci na sposób, w jaki spędzają czas oraz rozwijają cyfrowe umiejętności, kreatywność i krytyczne myślenie. 

Link do scenariusza: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/wp-content/uploads/2022/02/DBI_2022.pdf

Dlaczego warto sięgnąć po scenariusz?

  • To propozycja, którą możesz rozłożyć na kilka spotkań, a dzięki powrotom do poruszanej podczas poprzednich zajęć tematyki lepiej ją utrwalisz. 
  • Scenariusze możesz zrealizować w całości lub wybrać ich elementy, włączając w treść innych zajęć. 
  • Dopasujesz poziom trudności przedstawionych ćwiczeń do grupy dzieci, z którą pracujesz. 
  • Poszczególne części scenariusza opatrzone są merytorycznymi komentarzami wyjaśniającymi cel ćwiczeń, co znacząco ułatwia planowanie przebiegu dyskusji i prowadzenie jej.
  • Zajęcia opisane w scenariuszu nie wymagają długich przygotowań i zaopatrywania się w skomplikowane materiały. 
  • Część aktywności ze scenariusza możesz w przyszłości zmodyfikować w zakresie tematu zajęć i ponownie wykorzystać.
  • Chociaż scenariusze powstały z myślą o DBI, możesz sięgnąć po nie w dowolnym czasie – przecież temat bezpieczeństwa w sieci i dobrostanu cyfrowego jest uniwersalny i wart przypominania.

Potrzebujesz czegoś jeszcze?

Przypominamy, że na stronie inicjatywy (https://www.saferinternet.pl/dbi/pakiety-edukacyjne.html) znajdziesz wiele materiałów, które mogą przydać Ci się podczas zajęć. Sięgnij też po scenariusz, który stworzyliśmy w zeszłym roku: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/wp-content/uploads/2021/02/DBI-2-1.pdf.

*W Polsce DBI organizowane jest od 2005 roku dzięki ​​Polskiemu Centrum Programu Safer Internet, w skład którego wchodzą NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Samsung już kolejny rok jest partnerem tego ważnego wydarzenia. 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI