29.10.2020

Kodowanie w jesienne wieczory

Szukacie inspiracji na listopadowy weekend w domu? Nie jesteście pewni pogody, a gry planszowe, które macie w szafie znają już wszyscy domownicy? Nie ma sprawy! Zainspirowani sukcesem Polski w Code Week – byliśmy w tym roku pierwsi – podpowiadamy, jak inaczej zagospodarować jesienny czas i całą rodziną spędzić go pod znakiem zabaw z programowaniem.

 

* Użyte zdjęcie pochodzi z platformy pixabay.com.

Karty wprowadzające w tajniki cyfrowego świata

Zacznijmy od czegoś bardzo prostego i pozornie nie kojarzącego się z programowaniem. Znacie już nasze karty pomagające rodzicom i nauczycielom wprowadzać dzieci w świat cyfrowy? Znajdziecie je na naszej stronie. To 12 kart, które stanowią punkt wyjścia do dyskusji o tym, jak wygląda świat nowych technologii, jak zadbać o nasze bezpieczeństwo w sieci i zrozumieć logikę działania komputerów. Karty nie stanowią jedynie zaproszenia do teoretycznej refleksji, ale każda z nich zawiera konkretne zadanie, które możecie wykonać wspólnie z dzieckiem.

Poradnik dla rodziców

Na tym jednak nie koniec na stronie CyfrOFFego kONtaktu znajdziecie również poradnik dla rodziców. To przystępna publikacja, w której znajdziecie mnóstwo rad, jak ciekawie przekazać dzieciom tajniki świata technologii w duchu cyfrowego dobrostanu. Poradnik to również zbiór konkretnych zabaw, które wraz z instrukcją możecie wypróbować w swoim domu.

Czas na kodowanie!

Nie wiecie, jak zacząć? Jedną z opcji jest z pewnością odwiedzenie strony www.koduj.gov.pl. Znajdziecie tam kilkanaście scenariuszy zabaw i ćwiczeń dedykowanych właśnie rodzinom. Geometryczne rysunki, tworzenie własnego komputera, czy robota to tylko kilka z propozycji, które tam znajdziecie. Każdy ze scenariuszy to dokładna instrukcja, jak przygotować zabawę offline. Oznacza to, że nie potrzebujecie do tego typu aktywności specjalnego sprzętu, komputerów, tabletów czy tym bardziej robotów. Wystarczą dobrze wszystkim znane mazaki, markery, kartki papieru i nożyczki. 

W każdym ze scenariuszy znajdziecie dokładny opis tego, jakie umiejętności programistyczne w trakcie danej zabawy rozwija Wasze dziecko. Logiczne myślenie, umiejętność tworzenia prostych algorytmów działań, utrzymanie koncentracji i trening pamięci-to wszystko kompetencje, które w programowaniu są na wagę złota. Czujecie się zachęceni?

Po prostu koduj i odkrywaj z dzieckiem świat technologii!

Niezależnie od tego, którą z inspiracji wybierzecie na początek, warto pamiętać, że świat nowych technologii może być i jest naprawdę fascynujący, zwłaszcza gdy poznajemy go w gronie najbliższych. Może właśnie zachęceni i zmotywowani sukcesem Polski podczas Europejskiego Tygodnia Kodowania dołączycie lub będziecie kontynuować rodzinną przygodę z programowaniem w nadchodzące jesienne wieczory.

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI