25.06.2021

Koniec roku szkolnego, czas wakacji!

Z każdego doświadczenia można zaczerpnąć coś dla siebie. Czasem jest to zestaw poważnych wniosków i przemyśleń, czasem moc wspomnień i marzeń, czasem nowe umiejętności. Kończący się rok szkolny był pełen mniejszych i większych zdarzeń, niespodziewanych sytuacji, problemów. Był to czas bardzo wymagający, ale też niezwykle edukujący! U progu wakacji warto sięgnąć po wszystko to, czego w minionym czasie udało się nauczyć, czego nie warto zapominać, a wręcz przeciwnie – trzeba wziąć ze sobą i korzystać w przyszłości. 

Co zapakować do wakacyjnej walizki?

Elastyczność

Są plany, których zmiana przychodzi z łatwością. Ale są też takie, które wspaniale jest zrealizować. Planowanie daje poczucie bezpieczeństwa, gdy bliższa i dalsza przyszłość jest przynajmniej częściowo nakreślona. Planowanie to też przyjemność, zwłaszcza gdy dotyczy atrakcji, wyjazdów, wypoczynku. Kończący się rok szkolny pokazał, że zmiana potrafi mocno zaskakiwać i wywracać plany do góry nogami. Konieczność bycia elastycznym w kwestii planów (nie tylko swoich, ale też cudzych) okazała się ćwiczeniem praktycznym dla wszystkich, niezależnie od wieku! Wielokrotnie okazywało się to frustrujące. Trwanie w niepewności mogło powodować niepokój, nawet złość. Z drugiej strony, z czasem, taka narzucona z zewnątrz elastyczność pozwala uczyć się – również dzieciom – że plany mogą ulec zmianie, a na pewne rzeczy człowiek nie ma wpływu. A jednak nie musi oznaczać to rezygnacji ze wszystkiego – jeśli pierwszy pomysł na weekend nie wypalił, wciąż można uratować sytuację i dostosować się do zmiany. 

Kreatywność

Za nauką elastyczności podąża nieustannie kreatywność. Taka, która przejawia się nie tylko w pracach artystycznych, a wręcz przeciwnie – wymienić można kreatywne rozwiązania co do zmiany planów, sposobów na spędzenie czasu w domu, kontakt z bliskimi, do których nie sposób pojechać osobiście… Realizacja pomysłów “nie do pomyślenia” w przeszłości to doświadczenia, które koniecznie trzeba spakować do wakacyjnej walizki. Wystarczy wymienić kilka przykładów, by pokazać, jak konstruktywny potrafi być człowiek w obliczu pojawiających się nagle potrzeb. Praca zdalna w łazience, gdzie biurkiem została pralka? Kolacja rodzinna, gdy uczestnicy łączą się ze sobą za pomocą komunikatora? Ale też szereg gier i zabaw dla dzieci, które musiały masę czasu spędzić w mieszkaniu… Bez kreatywności, przejawiającej się czasem w szalonych i barwnych rozwiązaniach, pandemiczny czas byłby zupełnie nie do pomyślenia. 

Ulga

Doświadczenie ulgi po długim czasie napięcia jest wspaniałe. A ten rok mało kogo oszczędzał! Dzieci i młodzież przeżyły bardzo trudny okres pełen niepewności i niepokoju, tęsknoty za “normalnością” i swobodą. I chociaż przyszłość wciąż jest niepewna, to wakacje niosą w sobie nadzieję na spokój i wypoczynek. Ten fizyczny i psychiczny. 

Cenna wiedza

Nowe sytuacje wymagają często aktualizacji wiedzy. Chociażby przeniesienie edukacji do trybu zdalnego pokazało, jak ważny jest temat bezpieczeństwa w internecie lub dobrostanu użytkownika. Nie znaczy to, że wcześniej te zagadnienia nie były ważne – wręcz przeciwnie! Miniony czas podkreślił jednak ich aktualność, praktyczność i wielką potrzebę dzielenia się wiedzą na ich temat. Ile faktycznych sytuacji mogło mieć miejsce w okresie pracy i nauki zdalnej! Ten czas pokazał każdemu z osobna, o co jeszcze powinien zadbać. Miesiące spędzane w dużej mierze w domu mogły być okazją do lepszego poznania samego siebie: czego mi brakuje? W jaki sposób najlepiej odpoczywam? Co mogę zrobić, by poczuć się lepiej? 

Nowe umiejętności

Nowe umiejętności, które udało się zdobyć podczas ostatnich miesięcy, a wydawać się mogły odległe i nieosiągalne. Wszechobecne narzędzia cyfrowe, konieczność organizacji życia prywatnego, zawodowego czy szkolnego – wokół nowych wyzwań, początkowo może zbyt przytłaczających – zaczęły pojawiać się rozwiązania, pomysły, które na dodatek krążyły między rodzinami, znajomymi, przyjaciółmi, tworząc sieć dobrych praktyk. Zmienić się też mogło nastawienie do nowych sytuacji, wymagających nabycia kolejnych umiejętności. Liczne zaskoczenia, które zaburzały poczucie ładu w domowym porządku, były dużym treningiem, pozwalającym na naukę nowego. Wymienić można chociażby obsługę sprzętu komputerowego, korzystanie z internetu, planowanie posiłków i wolnego czasu – tego wszystkiego uczyli się zarówno dorośli, jak i dzieci. 

Ciekawość wrażeń

Wakacje to jakaś odmiana, nawet jeśli spędzane są w domu. Chociaż rok szkolny obfitował w liczne zwroty akcji i niespodziewane wydarzenia, były one często trudnym wyzwaniem emocjonalnym i organizacyjnym. Dlatego każda pozytywna odmiana – powrót do szkoły, wycieczka, możliwość spotkania się z rodziną stać się mogły obiektem wyczekiwania. Warto pielęgnować w sobie ciekawość tego, co przyniesie jutro. Nie trzeba wyczekiwać wielkich przygód i fajerwerków. Wręcz przeciwnie. Lato zaprasza nawet do najprostszych aktywności: gry w piłkę, spaceru na lody, przejażdżki na hulajnodze czy zabawy w chowanego. 

Relacje

Wystarczy spojrzeć na dzieci, bawiące się na podwórku przed domem. Ciepły czerwiec, letnia atmosfera, nadchodzące wakacje – dzieci wybiegają na dwór z rowerami, piłkami, kredą, zabawkami. Na chodnikach zdarza się minąć strzałki – grupy znajomych dzieci bawią się wciąż w podchody. Przy huśtawkach słychać radosne okrzyki najmłodszych. Tęsknota za relacjami – w grupie rówieśniczej, ale też w rodzinie – jest słyszalna z daleka. O dobre relacje warto się zatroszczyć, odświeżyć te, które z różnych powodów się rozluźniły, wzmacniać te, które już są mocne. Oby wakacje pozwoliły na chociaż częściowe naładowanie społecznej energii każdemu, kto z utęsknieniem myśli o zabawie, rozmowie i wspólnej przygodzie. 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI