17.05.2021

Na dobry sen

Ranek. Dźwięk budzika. Dzwoni raz, drugi, ósmy. Czemu tak długo wczoraj siedzieliśmy, dzieci za późno poszły spać, myślisz, ale nic to, ręka na oślep szuka smartfonu, by “trzask”, nieznośna melodyjka ucichła na kolejne trzy minuty. Jeszcze chwila na drzemkę z zamkniętymi oczami, po czym jedna noga wysuwa się niechętnie spod kołdry, druga po minucie dołącza. Teraz największa praca, trzeba podciągnąć całe ciało, w tym głowę, która najchętniej nie opuszczałaby zagłębienia ukochanej poduszki. Teraz pozostało jej tylko powtórzyć jak co dzień: obiecuję, że dziś wieczorem wszyscy położą się wcześniej, wczorajszy błąd nie zostanie znowu popełniony. Planujesz: po kolacji wszyscy się umyją. Potem będzie czesanie, rozkładanie łóżek, szorowanie zębów, gaszenie lampek, wietrzenie pokoi, podłączanie do ładowania wszystkich smartfonów, a w domu rozbrzmi dobranoc. Uff…

Pewnie duża część z nas zna taki scenariusz, a przynajmniej rozpoznaje jego elementy. To od naszych wieczornych nawyków i decyzji zależy nasze poranne funkcjonowanie i nasz komfort związany z porannym wstawaniem.

Niedospanie jest fatalne w skutkach. Z łatwością przyznamy, że z powodu braku odpowiedniej ilości snu (ale też nieregularności) łatwo popadamy w rozdrażnienie, z trudem się koncentrujemy, przez co wszelkie zadania intelektualne wykonujemy wolniej i mniej efektywnie, nie sprawiają nam też one radości, stają się nieprzyjemnym wysiłkiem i wyzwaniem często ponad możliwości. Nawet proste codzienne aktywności – takie jak zrobienie obiadu – mogą okazać się pułapką, gdy zmęczeni stłuczemy szklankę lub przypalimy garnek. Niedospanie wpływa też na samopoczucie fizyczne i ogólny stan zdrowia – wystarczy wspomnieć najszybciej odczuwalne bóle głowy oraz zagrożenia związane z pracą przewodu pokarmowego czy układu krążenia. 

Nie jest jednak łatwo prowadzić higieniczny tryb życia, zasypiać o upragnionej godzinie, budzić się naturalnie, bez budzika, spać ciągłym snem zanurzając się w poszczególne jego fazy, by rano powiedzieć z zadowoleniem, że wreszcie udało mi się wyspać. Codzienne zadania, potrzeba spędzenia czasu z bliskimi, którego nie było dużo w ciągu dnia, czas na realizację zainteresowań, a czasem też wewnętrzne troski i niepokoje, które niefortunnie gromadzą się w głowie wieczorem…. na rzecz tych wszystkich spraw przeznaczamy dużo czasu, rezygnując ze spania, bo – jak sobie powtarzamy dla dodania energii – na spanie jeszcze nadejdzie pora. Jest to w pełni zrozumiałe, a przy tym nieuniknione błędne koło, w którym walczą ze sobą różne potrzeby i obowiązki. 

Dlatego przychodzimy z garścią różnych propozycji, które – nawet pojedyncze – wyjdą naprzeciw potrzebom organizmu, pomogą zadbać o jakość i ilość snu, co (ważne, by przyjąć taką perspektywę) w efekcie przełoży się na lepsze samopoczucie i więcej energii na realizację tego wszystkiego, na czym tak bardzo nam zależy, a obecnie realizujemy to kosztem dobrego spania. 

Na dobry sen:

  • Wieczorne rytuały. Niech to będzie wypicie herbaty (ale nie za mocnej :)), wspólne czytanie do poduszki (albo na głos, albo samodzielne), może rysowanie. W takich przyzwyczajeniach najcenniejsze jest to, by mogły być też realizowane np. podczas wyjazdów. Słuchanie muzyki czy przeczytanie nawet dwóch stron gazety pozwoli się wyciszyć również poza domem.
  • Światła. Przygaś wieczorem lampy. Organizm dzięki temu zacznie się wyciszać, będzie to dla niego sygnał, że pora odpocząć. A nawet jeśli jeszcze czymś się zajmiesz, spędzisz czas z rodziną, zaczniesz już odpoczywać.
  • Jeśli masz taką możliwość, sprawdź, w jakich porach doby najlepiej wypoczywasz. Zauważ, że nie tylko liczba przespanych godzin wpływa na poczucie wyspania, ale też godzina pobudki czy położenia się spać. Zdarza się, że spanie od 21:00 do 6:00 nie pozwoli Ci wypocząć, ale już spanie od 24:00 do 7:00 tak. Godzina wstania może okazać się kluczowa. Nowoczesne smartwatche, takie jak Galaxy Watch3 od Samsung, pomagają nam zadbać o jakość snu rejestrując cykle REM, głęboki sen i całkowity czas snu, aby oceniać i poprawiać jakość odpoczynku. Samsung nawiązał współpracę z National Sleep Foundation w celu udostępnienia treści edukacyjnych i wskazówek dotyczących wysypiania się bezpośrednio na urządzeniu, aby pomóc zrozumieć i poprawić jakość snu.
  • Wieczorne zmartwienia? To normalne, że pojawiają się właśnie o tej porze. Szukaj strategii na odwrócenie od nich uwagi. Każdy jest inny, dlatego nie ma na to jednej recepty. Niektórzy zaczynają skupiać uwagę na innych myślach, niektórzy potrzebują wstać z łóżka i chwilę zająć się czymś innym. 
  • Kończysz wieczorem pracę? Twoja córka odrabia ostatnie zadanie do szkoły? Tylko nie w łóżku. Niech poduszka i kołdra zostaną przestrzenią, która kojarzy się jedynie z wypoczynkiem. 
  • Pamiętaj, że większość współczesnych smartfonów umożliwia skorzystanie z funkcji “Ochrona wzroku”. Co to znaczy? Możesz ustawić temperaturę kolorów na urządzeniach (swoim i dziecka), dzięki czemu ograniczysz niebieskie światło, które szczególnie wpływa na pobudzenie i trudności z zasypianiem. W ramach tego narzędzia możesz albo zdecydować się na tryb adaptacyjny, w którym smartfon automatycznie będzie zmieniał temperaturę barw lub możesz określić, w jakich godzinach mają się one zmienić (np. 21:00–8:00). 
  • Nie koniec ze smartfonem. Co z tego, że ustawisz temperaturę barw, jeśli o 22:00 telefon zacznie wibrować (ktoś napisał wiadomość) lub grać (ktoś dzwoni). Dlatego warto poznać kolejną funkcjonalność dostępną w smartfonach Samsung.  Wystarczy przejść do “Ustawień”, po czym wybrać “Cyfrowy dobrostan i kontrolę rodzicielską”. Warto poznać wszystkie opcje, które tu się znajdują, ale dla dobrego snu cenny będzie “Tryb zasypiania”. To tutaj można zaplanować harmonogram, zgodnie z którym telefon przełącza się o wybranej godzinie w tryb szarości, wyłącza dźwięki i powiadomienia.

Dobry sen to podstawa. Parafrazując starożytnego filozofa: Sen jest dla ciała niczym przyjaźń dla dobrostanu psychicznego – dodaje energii. 

 

Artykuł powstał przy współpracą z marką Samsung

Artykuł ma charakter wyłącznie poradnikowy, oraz nie jest poradą zdrowotną czy terapeutyczną. 

Dokładne wytyczne co do ilości niezbędnego snu należy skonsultować z lekarzem. 

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak włączyć się w DBI 2022?

Jak włączyć się w obchody DBI z najmłodszymi dziećmi z przedszkoli i szkoły podstawowej?

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony będzie 8 lutego. Jak włączyć się do akcji?

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI