16.06.2020

Rodzinne główkowanie

Zaplanowanie czasu z dziećmi w domu to teraz wyzwanie dla wielu rodziców i opiekunów. Planując wspólny czas warto sięgnąć po gry i zabawy, które rozwijają mózg. To świetne propozycje dla naszych pociech, które szybko przyswajają nowe zagadnienia, ale też dla rodziców, którzy za pomocą logicznych łamigłówek mają szansę przekazać dzieciom wiedzę. Wystarczy, że mamy kartkę papieru, coś do pisania, kostkę do gry i dużo zapału.

Prawdopodobieństwo – zabawy z kostkami

Przed rozpoczęciem zabawy trzeba przygotować 10 kostek do gry i kartkę papieru, na której będziemy zapisywali wyniki. Dzięki tej zabawie nauczymy się uproszczonego rachunku prawdopodobieństwa.

Na początek musimy ustalić jakie wartości zbieramy (np. Szóstki). Rzucając pierwszy raz, dziecko rzuca wszystkimi kośćmi i zostawia te, na których wypadły tylko szóstki. Zbiera pozostałe i rzuca ponownie. Znowu z wyrzuconych kostek odkłada szóstki i rzuca kolejny raz, aż ze wszystkich kostek zostaną te, których szukamy. Liczbę wszystkich rzutów zapisujemy na kartce. Rodzic, gdy przyjdzie jego kolej, postępuje tak samo zliczając liczbę rzutów potrzebnych do otrzymania samych szóstek.

Niech każdy uczestnik przeprowadzi ustaloną liczbę prób i zastanowi się czy trudno jest wyrzucać szóstki? A może inne liczby wyrzuca się łatwiej? Po kilku próbach ustalcie, że będziecie zbierać np. czwórki. Sprawdźcie czy wyniki zapisane w próbach są podobne.

To zadanie doskonali również umiejętność przeliczania, rozpoznawania wartości na kostkach oraz zapisywania liczb dwucyfrowych, więc świetnie nadaje się dla młodszych dzieci.

Kółko i krzyżyk z warunkiem

Wszyscy na pewno znają zabawę w kółko i krzyżyk. Aby zagrać w jej nową wersję, znajdźcie kolorowe zakrętki, kolorowe klocki, żetony lub po prostu zróbcie kulki z kolorowych karteczek. Każdy gracz powinien mieć 5 kulek w jednym kolorze. Na kartce narysujcie plansze do gry.

Teraz zagrajcie kilka razy w klasyczne kółko i krzyżyk, aby dziecko poznało na czym polega gra i być może nawet zbudowało swoją własną strategię pomagającą wygrać.

Kiedy już wiemy, jak grać, możemy przystąpić do dodania pewnego warunku w naszej grze.  Na przykład: jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, to musisz podać wyraz na literę t; jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, to musisz podskoczyć dwa razy na jednej nodze; jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, to zrób śmieszną minęTakie dodatkowe zadania/warunki dołożone do gry powodują, że dziecko musi skupić uwagę na dwóch różnych czynnościach: doprowadzeniu do wygranej w grze i spełnieniu podanych warunków. Ciekawym rozwiązaniem będzie dołożenie liczb na planszy.

I tu warunków może być bardzo dużo, np.: jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, to do liczby znajdującej się na tym polu dodaj 10 (tu trudność należy ustalić w zależności od wieku i umiejętności dziecka); jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, to pomnóż daną liczbę przez 3; jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, to dopełnij tę liczbę do 10; jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, podaj tyle wyrazów zaczynających się na literę r; jeśli chcesz położyć kulkę na wybranym polu, to powiedz jakich przedmiotów mamy w naszym domu tyle, ile wskazuje liczba.

Magiczna kartka papieru

Do następnej zabawy będzie potrzebna karta papieru A4 w dowolnym kolorze. Celem zabawy jest zastanowienie się, czy da się wyciąć w tej kartce taki otwór, przez który mogłoby przejść dziecko, a nawet mama lub tata. To zadanie wymaga mocnego główkowania. Jeśli dorosły wie jak to zrobić, pamiętajcie aby od razu nie pokazywać dzieciom rozwiązania, tylko postarać się naprowadzić na nie dziecko. Ważne jest, żeby dziecko miało poczucie, że to ono rozwiązało zagadkę. Podpowiedz, że kartkę można składać, rozcinać ją w różny sposób. Należy jednak pamiętać, że kartka musi zostać w jednym kawałku, tzn. nic nie może zostać odcięte. Ciekawe, prawda? Zatem czas na rozwiązanie:

Kartkę papieru składamy na pół.

Teraz nacinamy ją tak, jak na zdjęciu pamiętając, żeby zostawić z każdej strony margines. Ważna uwaga! Pierwsze i ostatnie cięcie musi zaczynać się w miejscu gdzie jest grzbiet.

Teraz rozcinamy grzbiety oprócz pierwszego i ostatniego.

Po rozłożeniu mamy okienko. Czy przejdzie przez nie rodzic i dziecko? Spróbujcie!

Ile tu kwadratów?

Przyjrzyjcie się uważnie poniższemu rysunkowi. Zapytaj pociechę ile kwadratów o boku 1 dostrzega na rysunku?

A teraz zapytaj, czy dostrzega jeszcze inne kwadraty?

Ile kwadratów o boku dwa dostrzegasz teraz?

A czy są jeszcze jakieś inne kwadraty na tym rysunku? Oczywiście, jest kwadrat o boku 3!

Teraz policz i powiedz, ile wszystkich kwadratów jest na tym rysunku.

Przejdźmy do trochę trudniejszego zadania. Ile kwadratów jest na tym rysunku?

Albo tu?

To samo zadanie można wykonać z trójkątami. Policz ile ich jest?

Albo tu:

Kto główkuje, ten czasu nie marnuje! Zapraszamy do zabawy!

 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI