23.06.2021

Czas na złapanie oddechu

Wakacje to słowo, które wywołuje uśmiech na dziecięcych twarzach. Jak się nie cieszyć? Wreszcie można poleżeć dłużej, nie trzeba zrywać się do szkoły, pakować zeszytów do plecaka… 

Chociaż… 

…w tym roku oczekiwanie na wakacje jest nieco inne. Plecaki i trampki na zmianę nie noszą na sobie śladów intensywnego szkolnego użytkowania. Wstawanie do szkoły mogło nawet nabrać wyjątkowego charakteru, zwłaszcza że starsi uczniowie dopiero niedawno wrócili do stacjonarnej nauki po niemal roku! A wszyscy wytęsknieni za kontaktem ze znajomymi i nauczycielami. Niektórzy spędzą ostatnie tygodnie ze swoją klasą, bo kolejny rok zaczną w nowej szkole. To wcale nie jest łatwe, z czego opiekunowie  – rodzice, nauczyciele, dziadkowie, starsze rodzeństwo – zdają sobie doskonale sprawę. 

Dlatego myśleniu o tegorocznych wakacjach nadajemy szczególny ton, w którym na pierwszy plan wysuniemy dobrostan – psychiczny i fizyczny. Niech początek letnich ferii stanie się czasem na spokojne złapanie oddechu, po którym będzie można popatrzeć na otoczenie ze świeżym, pozytywnym nastawieniem i nową energią.

Leniuchowanie

Lenistwo przez całe wieki kojarzone było negatywnie – z biernością, niechęcią do działania, a wręcz jego unikania! Podlegało surowej ocenie społecznej, w końcu nicnierobienie nie przynosi żadnych korzyści. Dzisiaj słowo leniuchowanie niesie w sobie kojące ciepło. 

Miło jest sobie trochę wyluzować!

Warto się zrelaksować!

– Czas odsapnąć i odpocząć!

To wszystko słyszy się wśród znajomych. Tak, nastawienie do wypoczynku zmieniło się znacznie, gdy okazało się, że człowiek pracuje (uczy się) lepiej, chętniej i efektywniej, gdy ma zapewnione przerwy, gdy szanuje możliwości swojego ciała i umysłu. Dlatego nawet dłuższe lenistwo warto potraktować jako czas na… regenerację.

Co zrobimy z wolnym czasem?

Leniuchowanie wcale nie musi oznaczać nicnierobienia, którego niektórzy po prostu nie znoszą. Aktywny wypoczynek w przeciwieństwie do szkolnych i zawodowych czynności różni się przede wszystkim większą elastycznością i niezależnością. Wartym przetestowania rozwiązaniem jest odłożenie zegarka, nieplanowanie wszystkich wakacyjnych zajęć i atrakcji z dokładnością co do godziny. Może przez pierwszych kilka dni nie będzie to łatwe. Przyzwyczajenie do tempa i poczucie, że zostało jeszcze coś do zrobienia jest normalne – nie bez powodu zalecanym minimalnym czasem wypoczynku dla dorosłej osoby jest nieprzerwany ciąg 10 dni. To samo dotyczy dzieci i młodzieży – zwłaszcza po tym niełatwym roku szkolnym. 

Czas na rozmowy

Pewnie ostatnie miesiące większość z nas spędziła w dużej mierze w domach, z najbliższą rodziną. Może było dzięki temu więcej okazji na wspólne zabawy i rozmowy? Z drugiej strony wszyscy byli zanurzeni w pandemicznych realiach, co dzieci bardzo dotkliwie odczuły. Wszystko okazało się naznaczone lockdownem, o czym przypominały ogólne obostrzenia i zmiana organizacji życia rodzinnego, szkolnego, towarzyskiego. W czasie wakacji, gdy możliwe będzie zaczerpnięcie głębokiego oddechu, warto zadbać o czas na rozmowy niezależne od bieżących obowiązków szkolnych. To okazja dla rodzica (opiekuna), by pochylił się nad samopoczuciem dziecka, zaproponował mu czas z dala od komputera, ale też dalej od domu – nawet podczas spaceru czy wycieczki rowerowej. Wakacje są szansą na przełamanie pandemicznej rutyny, a w razie potrzeby na rozmowę o niej. 

Niech planowanie będzie przyjemne

“Musimy zacząć planować wakacje”. Hasło, które wybrzmiewa rokrocznie w wielu domach. Trzeba w końcu zapisać wszystkie urlopy, wyjazdy, ustalić wizyty u dziadków, rodzeństwa, znajomych, zarezerwować bilety, pokoje itd. Planowanie wyjazdów bywa tak męczące i skomplikowane, że na samą myśl o kalendarzu człowiek czuje zmęczenie. W tym roku możliwość zaplanowania wakacji ma nieco inny wymiar. Niepewność, czy do jakichkolwiek wyjazdów w ogóle dojdzie sprawiła, że możliwość zaplanowania wycieczki – nawet krótkiej i niedalekiej – dla wielu stała się przyjemną odmianą. A jeśli nie uda się nigdzie dalej wyjechać… nie szkodzi, pomyślcie, co oferuje najbliższa okolica. 

Takiego planowania wakacji życzymy już teraz – przede wszystkim wspólnego, rodzinnego, któremu towarzyszyć będzie przede wszystkim myśl o dobrym samopoczuciu. 

Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony. Od dzisiaj zaglądam regularnie i subsbskrybuje kanał RSS. Pozdrowienia 🙂

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI