17.05.2021

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego to święto ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2006 r. Obchody Światowego Dnia Społeczeństwa Informacyjnego (ŚDSI) w Polsce organizuje Polskie Towarzystwo Informatyczne. Na stronie ŚDSI znajduje się harmonogram wydarzeń towarzyszących, w których można wziąć udział. 

Tegoroczne hasło obchodów brzmi: technologie informacyjno-komunikacyjne dla celów zrównoważonego rozwoju w 2030 roku.

Świętujemy Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego

Włączamy się w obchody tego święta, bo tematyka jest dla nas bardzo ważna i podejmujemy ją każdego dnia realizując działania edukacyjne. W programie Samsung CyfrOFFy kONtakt stawiamy na komunikację – zarówno tę off jak i online – z naszymi odbiorcami. 

Na początku pandemii, gdy doświadczyliśmy naprawdę restrykcyjnego lockdownu, w głowach wielu z nas pojawiło się paniczne przeświadczenie, że zostaliśmy odcięci od świata i od kontaktu z ludźmi. Nic bardziej mylnego. To właśnie ten czas zamknięcia w domach pokazał nam, jak ogromną zdobyczą cywilizacyjną jest Internet, ile daje nam rozwój technologii i jak bardzo pomóc mogą nam w codziennym życiu niezliczone narzędzia, programy, aplikacje i platformy, do których praktycznie każdy ma dostęp. 

To dzięki temu mogliśmy bez wychodzenia z domu przez ostatni rok gościć w domach odbiorców naszych działań edukacyjnych, przekazywać im informacje, wiedzę, umiejętności, dzielić się doświadczeniem, wymieniać swoimi refleksjami. Zgromadziliśmy przed ekranami tysiące uczestników i uczestniczek, nauczycieli i nauczycielek, rodziców i grono edukatorskie. Nawiązaliśmy nowe relacje, poznaliśmy i włączyliśmy w nasze działania ludzi, do których nie docieraliśmy do tej pory poprzez nasze stacjonarne działania. To wszystko dzięki technologii. 

Oczywiście, ostatni rok to także czas, w którym doświadczaliśmy przeciążenia funkcjonowaniem w tzw. świecie online. I to też wyzwanie, z którym zmierzyliśmy się w Samsung CyfrOFFy kONtakt, tym bardziej, że dobrostanem cyfrowym zajmowaliśmy się długo przed pandemią. W tym wyjątkowym jednak czasie okazało się, że tematyka ta stała się nie tyle bardziej powszechna, co po prostu stała się naszą codziennością. Chętniej o niej dziś rozmawiamy, lepiej ją rozumiemy, wszyscy doświadczyliśmy osobiście, czym jest szukanie równowagi w świecie cyfrowym i odczuliśmy w większości potrzebę dążenia do dobrostanu. W społeczeństwie informacyjnym informacja – dziś przekazywana, przetwarzana i archiwizowana głównie za pomocą Internetu – jest wartością, ale czas pandemii pokazał nam, że technologia może i musi sprzyjać także budowaniu relacji z innymi, pielęgnowaniu więzi, nawiązywaniu nowych kontaktów, a także ma pomagać nam w dążeniu do szczęścia. 

Dołącz do obchodów.

Światowy Dzień Społeczeństwa Informacyjnego do doskonała okazja, aby przypomnieć sobie o tym wszystkim i podjąć refleksję nad tym jak działamy, dzięki czemu, co możemy poprawić w komunikacji, aby jeszcze bardziej służyła ona naszym celom, oczekiwaniom i potrzebom, przy jednoczesnym zachowaniu budowaniu zdrowych nawyków cyfrowych i zachowaniu cyfrowego balansu. 

 

Dołącz do obchodów: https://sdsi.pl

Grafika z portalu https://pixabay.com/pl/ (Pixabay License; Darmowy do użytku komercyjnego; Nie wymaga przypisania)

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI