23.02.2021

Święto dbania o siebie w cyfrowym świecie

Święto dbania o siebie w cyfrowym świecie. Tymi słowami Iwona Brzózka-Złotnicka oraz Krzysztof Jaworski, reprezentujący program Samsung CyfrOFFy kONtakt, opisali Dzień Bezpiecznego Internetu podczas pierwszego webinaru, który rozpoczął cały cykl onlinowych spotkań organizowanych w ramach tego wielkiego, europejskiego wydarzenia. 

Bezpieczni w internecie. Razem.

Święto dbania o siebie w cyfrowym świecie to doskonały punkt wyjścia. Zwłaszcza gdy obejmiemy je wspólnym działaniem i wypełnimy rozmową. Bez rozmowy, nawet w czasach zdominowanych przez kontakty zdalne, nie sposób w pełni zadbać o siebie i swoich bliskich. Jest to też jedno z tych świąt, które warto obchodzić dużo częściej niż raz w roku, a nawet wpleść je w codzienne rodzinne rytuały w formie krótkich aktywności. Nie wymagają one większego przygotowania – a jedynie gotowości do wspomnianej rozmowy i sięgnięcia po jej edukacyjne moce. 

O sieci bez sieci

Punkt wyjścia może być przewrotny. Nawet najmłodszym dzieciom rozmowa o bezpieczeństwie w sieci może automatycznie kojarzyć się z dyskusją o tym, jak korzystać ze sprzętu. Słyszą pewnie dość często i to z różnych źródeł: czego nie wolno, czego nie można, co jest niewskazane. Dlatego ciekawy i prowadzący w zupełnie innym kierunku jest pomysł na rozmowę o minionych czasach, kiedy to ekranów zwyczajnie nie było. Dzięki temu nagromadzenie zakazów i ostrzeżeń, zamkniętych w trzech literach wyrazu NIE wręcz kojąco zmienia się w zaskakującą i emocjonującą rozmowę. A skoro DBI to Święto dbania o siebie w internecie, to warto porozmawiać również o dobrostanie i samopoczuciu psychicznym. 

Niedokończone zdania

Ten pomysł na rozmowę jest wyjątkowy i świetnie sprawdzi się podczas dyskusji na temat bezpieczeństwa w sieci. Zadziwiający w swojej prostocie i uniwersalności. Doskonale odnajdą się w takiej formule najmłodsi, nawet przedszkolaki, ale też młodzież czy dorośli. Dziecko towarzyszy Ci w przygotowaniach do obiadu? Idziecie na spacer? Lepicie figurki z plasteliny? To dobra okazja, by poruszyć ważny temat. 

Jak zacząć rozmowę? No właśnie. Zacząć. Wystarczy sformułować jedynie pierwszą część zdania, a resztę zostawić dziecku. Doskonałym przykładem będzie zdanie omawiane podczas wspomnianego webinaru:

W świecie bez telewizorów, smartfonów, internetu najbardziej podoba mi się…

Powiedz, posłuchaj, porozmawiaj

Tak jak oczywistą formą komunikacji jest rozmowa, tak trudno czasem zadbać o to, by każdy mógł w niej w pełni uczestniczyć. Wynika to zwykle z emocji, przyzwyczajeń, natłoku własnych myśli i pomysłów, ale też posiadanej już wiedzy. Dlatego warto powstrzymać się przed wyrażaniem opinii zanim dziecko nie przedstawi swojej koncepcji. Zobaczysz, jak bardzo zaskoczyć Cię mogą usłyszane odpowiedzi. 

Wystarczy spojrzeć na kilka pięknych i budujących pomysłów, których na to samo pytanie udzieliły osoby uczestniczące w webinarze: cisza, czas dla rodziny, świat wokoło, brak kontroli, bycie tu i teraz. Po wymienieniu kilku przykładów nadchodzi idealny moment na rozmowę i wymianę myśli. To ważna chwila na zauważenie, jak można zadbać o siebie i innych, co jest dla was wartością, dzięki której czujecie się dobrze. Ta wartościowa rozmowa o dobrostanie może być punktem wyjścia do dyskusji o tym, jak korzystać ze wszystkich ciekawych, ważnych i przydatnych treści dostępnych online, a przy tym znaleźć przestrzeń na to, by zauważyć to, co jest ciekawe, ważne i przydatne na wyciągnięcie ręki.

Wciąż można dodać swoją inicjatywę w ramach DBI

Warto obejrzeć też całe nagranie z webinaru “Jak wziąć udział w Dniu Bezpiecznego Internetu z dziećmi w wieku przedszkolnym?”. Omawiany podczas webinaru scenariusz powstał głównie z myślą o nauczycielkach i nauczycielach edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej, ale spotkanie jest warte polecenia również rodzicom i opiekunom najmłodszych.Tym bardziej, że wciąż  można dodać inicjatywę w ramach obchodów DBI. Czas został wydłużony do końca marca. 

Nagranie jest dostępne tutaj: https://www.saferinternet.pl/webinary.html?fromsearch

A cały scenariusz, który zaprezentowany został na webinarze, dostępny jest na naszej stronie w materiałach edukacyjnych: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/materialy/ 

 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI