29.01.2021

Świętujmy razem Dzień Bezpiecznego Internetu

Czy mamy wpływ na bezpieczeństwo w sieci?
Z internetem bywa różnie. Raz wszystko się udaje, innym razem trzeba rozwiązywać niemałe problemy. Czasem dopatrujemy się w tym pewnej losowości, co jest o tyle niewskazane, że odbiera nam poczucie sprawczości, a może też trochę odpowiedzialności.

A przecież możemy mieć wpływ na wiele obszarów naszego funkcjonowania w sieci. Mowa nie tylko o bezpieczeństwie związanym z samymi narzędziami, lecz także bezpieczeństwie psychicznym, związanym z dobrym samopoczuciem i pozytywnymi relacjami online. Zwłaszcza, że tak, jak odruchowym jest dla nas regularne przypominanie dzieciom o zagrożeniach na ulicy (przejście dla pieszych, nieznajomi, klucze schowane głęboko w plecaku itd.), tak w przypadku zagrożeń online wciąż powinniśmy wyrabiać w sobie podobne nawyki. 

Dzień Bezpiecznego Internetu

Najlepiej przejść od razu do działania. Zwłaszcza, że pojawia się ku temu doskonała okazja. Już niedługo, bo 9 lutego, obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Jest to wspaniałe wydarzenie zainicjowane przez Komisję Europejską w 2004 roku. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange, a w tym roku po raz pierwszy do grona partnerów dołączyła firma Samsung. Celem akcji jest promowanie dobrych praktyk, dzięki którym dzieci i młodzież mają zapewniony bezpieczny dostęp do Internetu. Stąd kluczowy jest tutaj udział dorosłych – opiekunów, wychowawców, rodziców.
W imieniu wszystkich organizatorów zapraszamy do udziału w #DBI2021 wszystkich zainteresowanych tym kluczowym dla naszego indywidualnego i społecznego funkcjonowania tematem.
Dlaczego warto? Zastanówmy się:

  • Czy aktualizujemy wiedzę na temat sieci? 
  • Czy wprowadzamy ją w życie? 
  • Czy dostrzegamy nowe zjawiska związane z funkcjonowaniem w trybie zdalnym i wiemy, jak na nie reagować?
  • Czy mamy zasoby pozytywnych przykładów, z których dzieci i młodzież mogą korzystać, rozwijać samodzielność i świadomość zagrożeń w sieci online? 
  • Czy nasze działania mogą posłużyć jako dobry przykład?

My, dorośli, musimy zacząć od siebie. Tylko dzięki temu jesteśmy w stanie później zadbać o dzieci, innych członków rodziny, znajomych. A podczas DBI razem szukamy bezpiecznych źródeł, stron internetowych, narzędzi, które potem możemy wykorzystywać na co dzień. Wzrasta nasza świadomość na temat zagrożeń, ale budujemy też pewność siebie, zdrowe nawyki i w efekcie możemy czerpać z sieci to, co jest nam potrzebne do działania – nauki, zabawy, pracy. 

Jak włączyć się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu?

Po pierwsze: Na stronie DBI znajdziemy nie tylko pełen opis inicjatywy, lecz także interesujące publikacje, materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz informacje o organizowanych wydarzeniach. 

Po drugie: Warto także zainteresować się konferencją, która odbędzie się 9 lutego 2021 roku w godzinach 17.00–20.30, zwłaszcza że dotyczyć będzie najaktualniejszych i ostatnio często poruszanych zagadnień z obszaru bezpieczeństwa w sieci.
W tym roku z powodu pandemii odbędzie się ona całkowicie online i będzie transmitowana w Internecie, co jest dobrą wiadomością dla tych wszystkich, którzy w ubiegłych latach mieli problem z zakwalifikowaniem się z powodu ograniczonej liczby miejsc, a konferencja DBI zawsze cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Tym razem każdy będzie mógł wziąć w niej udział, bo Internet pomieści wszystkich chętnych.

Program konferencji oraz informacje o możliwości dołączenia do wydarzenia znajdują się TUTAJ

Po trzecie: Jeszcze przed głównym wydarzeniem zapraszamy serdecznie na webinar, który odbędzie się już 2 lutego 2020 r. o godz. 17:00: Jak wziąć udział w Dniu Bezpiecznego Internetu z dziećmi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym?.

Spotkanie organizuje Samsung jako partner DBI. Poprowadzą je nasi eksperci z programu Samsung CyfrOFFy kONtakt: Iwona Brzózka-Złotnicka oraz Krzysztof Jaworski. Jesteśmy pewni, że stanie się ono inspiracją i motywacją do włączanie się w obchody Dnia Bezpiecznego Internetu. Podpowiemy, jak zgłosić inicjatywę w ramach tej akcji i przekażemy uczestniczkom i uczestnikom spotkania specjalnie przygotowany na tę okazję scenariusz, który pomoże im zrealizować ciekawe działania z uczniami. 

Udział w webinarze jest bezpłatny, ale wymaga rejestracji: TUTAJ

Zgłoś inicjatywę na DBI, wygraj nagrody!

Pamiętajcie, że przez cały luty można świętować Dzień Bezpiecznego Internetu i zgłaszać swoje inicjatywy. Najciekawsze działania zostaną wyróżnione i nagrodzone. Zdobywca pierwszego miejsca w konkursie na najciekawszą inicjatywę DBI 2021 otrzyma urządzenie Samsung Fl!p 2 od Samsung Polska. Ten intuicyjny w użyciu monitor interaktywny, idealny jest do przeprowadzania kreatywnych, angażujących zajęć, realizacji twórczych projektów oraz pracy zespołowej zarówno w szkole, jak i w formie zdalnej. Dodatkowo firma Samsung przeprowadzi szkolenie z obsługi ich urządzenia.

A my już niedługo będziemy mieć dla Was kolejną garść wiedzy, ciekawostek i pomysłów związanych z bezpieczeństwem w sieci!

Zapraszamy!

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI