22.06.2021

Szkoła w Gębicach najlepsza w DBI

W ramach tegorocznej edycji Dnia Bezpiecznego Internetu Samsung został partnerem konkursu na najciekawszą lokalną inicjatywę. Szkoły, biblioteki i inne instytucje edukacyjne, mimo trwającej pandemii i zdalnych lekcji, przeprowadziły w całej Polsce rekordową liczbę działań na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci. Główną nagrodę – interaktywny monitor Samsung FL!P 2 wraz ze szkoleniem – otrzymała Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę.

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) to inicjatywa podjęta przez Komisję Europejską, która ma na celu zwrócenie uwagi na bezpieczne korzystanie z sieci przez dzieci i młodzież oraz edukację dorosłych w tym zakresie. Jednak o bezpieczeństwo należy dbać nie tylko od święta, dlatego podczas konferencji prasowej wydarzenia, zorganizowanej w lutym tego roku, został ogłoszony konkurs na najciekawszą lokalną inicjatywę DBI. Komisja konkursowa musiała zmierzyć się z trudnym wyzwaniem, gdyż zorganizowanych zostało w sumie aż 4960 inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci, a przesłanych zostało 662 zgłoszeń. Jury brało pod uwagę takie aspekty jak jakość merytoryczna, zasięg – dotarcie do jak największej liczby odbiorów – czy innowacyjność projektów.

Po burzliwych obradach zdecydowano o przyznaniu nagrody głównej Szkole Podstawowej im. Leśników Polskich w Gębicach, która podjęła się zorganizowania imponującej liczby lokalnych inicjatyw. Co ważne wydarzenia, które odbyły się w lutym i marcu skierowane były zarówno do uczniów, jak i rodziców, nauczycieli i wychowawców. 

Co się działo w SP w Gębicach?

Wśród licznych działań warto zwrócić uwagę na aktywności, które miały na celu poszerzenie wiedzy z zakresu zjawisk zachodzących przy użyciu nowoczesnej technologii. Odbyło się m.in. zebranie z rodzicami z udziałem psychologa dotyczące zasad bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania przez dzieci z zasobów dostępnych w Internecie. Wśród uczniów i rodziców przeprowadzono także ankietę na temat znajomości zasad korzystania z sieci oraz wpływu pandemii i nauki zdalnej na korzystanie z urządzeń elektronicznych. Zorganizowano także szereg warsztatów i zajęć dla uczniów. Młodzież z klas IV-VIII mogła wziąć udział m.in. w warsztatach dotyczących hejtu w sieci oraz metod walki z tym zjawiskiem. W oparciu o dostępne scenariusze oraz materiały w Internecie zostały także poprowadzone spotkania zarówno w formie stacjonarnej, jak i online o nazwie „Empatyczne Cyfrowe Nastolatki”, które dostosowane były do wieku uczniów. 

W realizację działań została zaangażowana również Komenda Powiatowa Policji w Czarnkowie. Dzięki temu uczniowie mieli możliwość uczestnictwa w dwóch warsztatach: „‘Bezpieczeństwo uczniów w  cyberprzestrzeni” oraz „Jak radzić sobie z agresją elektroniczną rówieśników”. Ponadto przez cały czas trwania akcji rodzice otrzymywali materiały psychoedukacyjne dotyczące zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystanie z nowoczesnych technologii. 

Nie zabrakło także bardziej kreatywnych przedsięwzięć, m.in. nagrania teledysku i zorganizowania teleturnieju między klasami IV-VIII z wiedzy teoretycznej dotyczącej zjawisk w sieci.
Natomiast uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mogli wziąć udział w konkursie plastycznym. Wykonali plakaty przestrzenne nt. „Nie daj się złapać w sieć”. Cykl działań zamknął drugi konkurs plastyczny – „HejTy- reaguj na hejt!”- baner. 

Nie zabrakło także bardziej kreatywnych przedsięwzięć, takich jak nagranie teledysku czy zorganizowanie teleturnieju między klasami IV-VIII z wiedzy teoretycznej dotyczącej zjawisk w sieci. Z kolei uczniowie edukacji wczesnoszkolnej mogli wziąć udział w konkursie plastycznym pt. „Nie daj się złapać w sieć”. 

„W pojedynkę możemy zrobić tak mało; razem możemy zrobić tak wiele”– słowa Helen Keller w pełni oddają naszą codzienną pracę. Od wielu lat uczymy świadomego i rozsądnego korzystania z sieci. Udział w konkursie dał nam możliwość zaprezentowania podejmowanych przez nas działań. Niezmiernie się cieszymy, że zostały zauważone i docenione. Przyznanie nam I miejsca w kraju jest dla nas ogromnym motywatorem do dalszej aktywnej pracy – mówi Dyrektor szkoły Beata Maszewska.

W ramach nagrody głównej Szkoła Podstawowa im. Leśników Polskich w Gębicach otrzymała monitor interaktywny Samsung FL!P 2 oraz szkolenie z obsługi urządzenia. To urządzenie, które sprawi, że każda szkolna lekcja będzie ciekawa. FL!P daje nauczycielowi zupełnie nowy wachlarz narzędzi. Wszystkie notatki i rysunki sporządzone w trakcie lekcji mogą być łatwo zapisane na dysku, a później udostępnione wszystkim uczniom na skrzynki email. Dzięki temu uczniowie mogą się skupić na lekcji.

Inicjatywa Dnia Bezpiecznego Internetu wpisuje się w misję programu Samsung CyfrOFFy kONtakt, który promuje aktywności związane z cyfrowym dobrostanem, rozwijaniem kompetencji cyfrowych oraz dbaniem o bezpieczne i rozważne korzystanie z nowych technologii. Eksperci związani z programem – psychologowie, nauczyciele, edukatorzy – dzielą się swoją wiedzą, doświadczeniem, tworzą materiały poradnikowe i praktyczne podpowiedzi do wykorzystania podczas zajęć w domu, szkole czy przedszkolu.

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem “Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI