14.12.2021

W grudniu są powody do kodowania!

Kto z nas w grudniu nie myśli o gwiazdce, Mikołaju, prezentach, świętowaniu…? No właśnie! Ale, żeby to wszystko było możliwe, żebyśmy z wszystkich zdążyli na czas, żebyśmy mieli czas na odpoczynek i zadbanie o siebie, o czas ze swoimi najbliższymi, musimy się do tego dobrze przygotować. Można powiedzieć, że musimy dobrze zaprogramować ten okres przygotowań. Z pomocą przychodzi nam nauka kodowania. 

Dodatkowo w grudniu przypada jeszcze jedna okazja do sięgnięcia po kodowanie – międzynarodowe wydarzenie jakim jest Godzina Kodowania (Hour of Code). 

Dlaczego warto dołączyć do Godziny Kodowania?

Idea inicjatywy jest prosta – poświęć godzinę na naukę kodowania. To nic, że nie zajmujesz się na co dzień informatyką, to nic, jeśli z tzw. przedmiotami ścisłymi bywa Ci trochę nie po drodze. Zaproś do tej przygody swoją rodzinę, klasę, przyjaciół – niezależnie od wieku, zainteresowań i doświadczeń. Przekonajcie się, że kodowanie jest dla każdego. Ale jak zacząć kodować? – spytają osoby, które jeszcze nie miały z tym tematem doświadczeń. Ba! Jak zorganizować Godzinę Kodowania dzieciom? 

Zanim zaczniesz

Zachęcamy Cię do obejrzenia nagrania webinaru, który w ramach Samsung CyfrOFFy kONtakt poprowadziła Agnieszka Chomicka-Bosy. To świetny przewodnik po prostych, wesołych i wciągających aktywnościach wprowadzających w świat kodowania. Czujesz rosnący entuzjazm i jak najszybciej chcesz przejść do przygotowań? A może wręcz przeciwnie, wciąż czujesz niepewność i nie wiesz, czy masz na to przestrzeń? Niezależnie od tego, która odpowiedź jest Ci bliższa, zostań z nami jeszcze chwilę.

Nowe umiejętności

Nauka kodowania to proces, podczas którego rozwijamy szereg umiejętności. I nie chodzi nam tu o poznawanie funkcji programistycznych lub zasad logiki. Może Cię to zaskoczy, ale lista nabywanych kompetencji jest niesamowicie wszechstronna. We wspomnianym webinarze Agnieszka Chomicka-Bosy przywołuje następującą listę:

 • Analityczne myślenie,
 • Rozwiązywanie problemów dzięki rozkładaniu zadań na szereg mniejszych etapów, 
 • Wytrwałość w dążeniu do celu, 
 • Nauka na błędach, 
 • Planowanie,
 • Kreatywność, 
 • Współpraca i czerpanie z różnorodności.

Widzisz teraz, czemu warto było wstrzymać się z działaniem (lub czemu nie warto było go porzucać!). Planowanie działań związanych z kodowaniem jest najlepsze, jeśli z tyłu głowy wiesz, po co to robisz i widzisz tego sens. 

Przejdźmy do konkretów

Nie chcemy przywoływać całej treści webinaru, bo najlepiej będzie samodzielnie go obejrzeć. Uchylimy jednak rąbka tajemnicy… ale tylko trochę, by rozbudzić apetyt na więcej.

Dzięki webinarowi dowiesz się:

 • Jak stworzyć labirynt z emotikon i co może mieć wspólnego z kodowaniem?
 • Czy zmrużenie oczu może pomóc w dostrzeżeniu ukrytego obrazu?
 • Czy kot zawsze musi szukać mleka lub gonić myszy?

Ponadto poznasz wartościowe źródła online, do których warto sięgnąć z dzieciakami (np. platforma Scratch Garden) oraz zobaczysz, jak w prosty sposób stworzysz pełen emocji projekt w darmowej i intuicyjnej aplikacji do nauki kodowania Scratch Junior. 

Na zakończenie

Ciągle mało? No pewnie, w kodowanie można dosłownie wsiąknąć. Dlatego zanim przejdziesz do naszej kolejnej propozycji, przygotuj sobie coś do picia i zdrowy prowiant – łatwo stracić głowę, gdy zaczyna się poznawać gry i aplikacje, które wspomagają naukę kodowania. 

 • Zajrzyj na stronę Hour of Code (https://hourofcode.com/pl )! Znajdziesz tu wciągające gry dla dzieci w różnym wieku – część z nich została przetłumaczona na język polski. W niektórych aktywnościach spotkasz postaci z bajek i znanych gier Wybierz aktywność i postępuj zgodnie z instrukcjami.
 • Scratch Junior to za mało? Może tak być, zwłaszcza jeśli Twoje dziecko (lub uczeń czy uczennica) potrafi czytać. W takim wypadku śmiało możemy polecić wizualny język programowania Scratch dostępny na stronie www.scratch.mit.edu. Proponujemy zacząć od tej zakładki: https://scratch.mit.edu/ideas, gdzie znajdziesz krótkie samouczki, które wprowadzą Cię w świat pomarańczowego kota. Zaręczamy – Ty i Twoi podopieczni szybko się w nim odnajdą. 

Za dużo? Skup się na jednej aktywności. Idź w prostotę, potraktuj to jako zabawę i eksperyment. Daj się ponieść atmosferze wspólnego spędzania czasu i dziecięcemu oczekiwaniu na niespodzianki. Jak na mikołajkowo-zakodowany dzień przystało. 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI