26.11.2020

W poszukiwaniu cyfrowego dobrostanu

W czerwcu – czyli tuż przed wakacjami – w naszym cyklu webinarów dotyczących cyfrowego dobrostanu gościł Kamil Śliwowski. Niebawem Kamil odwiedzi nas po raz drugi (to już 8 grudnia) i usłyszymy kontynuację jego opowieści o cyfrowym dobrostanie. Warto przygotować się na to spotkanie sięgając pamięcią do zapisu wideo z pierwszego webinaru.

Rok 2020 postawił przed nami wiele wyzwań i wydawałoby się, że w tej codziennej gonitwie nie mamy szans się zatrzymać i zastanowić się, nad tym, w którym miejscu jesteśmy. My jednak do tej stop klatki namawiamy. Przed nami grudzień – miesiąc tyleż samo szalony co i refleksyjny. Ale ponieważ nigdy nie ma wystarczająco spokojnego i dobrego czasu na zatrzymanie się, to może teraz jest właśnie ten najlepszy moment na zaplanowanie nowych zasad organizacji swojej pracy. Spójrzmy na swoje codzienne nawyki z innej perspektywy. Zróbmy sobie drobny rachunek sumienia i podsumujmy naszą aktywność w świecie cyfrowym. Sprawdźmy, czy w naszym życiu wystarczająco troszczymy się o swój cyfrowy dobrostan i zadbajmy o to, by osiągnąć go jeszcze w pełniejszy sposób.

Czym właściwie jest cyfrowy dobrostan?

Mimo że to określenie jeszcze nie zagościło na dobre w naszych codziennych rozmowach, to jednak coraz częściej mamy okazje się z nim zetknąć. Cyfrowy dobrostan to stan, w którym czujemy w naszym życiu równowagę między światem technologii, a światem offline. To pewność, że panujemy nad otaczającą nas technologią, korzystamy z niej w sposób świadomy i w razie potrzeby jesteśmy w stanie obyć się bez niej. Oznacza to wyjście z pozycji biernego odbiorcy wszystkich wysłanych w naszym kierunku bodźców i przejście do stanu, w którym świadomie zarządzamy treściami, które docierają do nas za pośrednictwem nowych technologii.

Jak zacząć?

Zadanie wydaje się skomplikowane, ale na początek wystarczy kilka zasad, których zastosowanie pozwoli odciążyć nasze głowy. O tym, na co w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę mówił Kamil Śliwowski podczas webinaru organizowanego przez Samsung Cyfrowy Kontakt.

Webinar można obejrzeć tutaj.

Pierwsze zadanie to kwerenda aplikacji, które znajdują się na naszych ekranach. Statyczny posiadacz smartphona ma ich ponad 80. Rekordziści nawet kilkaset. Mimo że na większość z nich nie zwracamy uwagi, pozostają źródłem piętrzących się informacji, które docierają do nas każdego dnia. Warto, więc przejrzeć je i ocenić czy naprawdę potrzebujemy, by każda z nich pracowała w tle naszych codziennych aktywności.

Po drugie, warto zapewnić sobie odpoczynek od smartfona. Dla wielu z nas ekran jest ostatnią rzeczą, jaką widzimy przed zaśnięciem i pierwszą, na którą zerkamy po przebudzeniu. Warto, więc znaleźć, chociaż kilka chwil, w których nasz mózg i oczy odpoczną od cyfrowych bodźców. W zamian warto znaleźć sobie czynność, na której w pełni skoncentrujemy swoją uwagę, pielęgnując uważność, o którą trudno wśród wciąż napływających wiadomości.

To tylko kilka przykładów działań, które pozwolą nam zatroszczyć się o nasz cyfrowy dobrostan. Planując organizację pracy, kalendarz i projekty na nadchodzący rok szkolny warto zastanowić się, czy któryś z tych dobrych nawyków jesteśmy w stanie przemycić do naszego codziennego życia.

Świat nowych technologii to fantastyczna przygoda. Jednak jak w wielu innych przypadkach tu też warto poszukać i utrzymać równowagę, która pozwoli świadomie cieszyć się nią każdego dnia.

Wakacje w podróży, czyli samochodowe gry i zabawy

Propozycje do wykorzystania nie tylko w wakacje.

ZOBACZ WIĘCEJ

Koniec roku szkolnego, czas wakacji!

Koniec roku szkolnego, czyli 7 dobrych rzeczy, które pakujemy do wakacyjnej walizki

ZOBACZ WIĘCEJ

Wakacje w domu

Jakie macie plany na wakacje? Nie martwcie się, jeśli niczego nie zaplanowaliśmy.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI