24.06.2021

Wakacje w domu

 • Jakie macie plany na wakacje?
 • No cóż, jeszcze nie mamy. Właściwie to… w tym roku niczego nie zaplanowaliśmy…

Taki scenariusz nikogo chyba nie dziwi po tym pandemicznym roku szkolnym. To czas, który przynajmniej jedną sprawę podkreślił bardzo wyraźnie: do planów trzeba podchodzić elastycznie. Rodzice w takich okolicznościach stoją przed dużym wyzwaniem. Nawet jeśli trzeba zaplanować tylko część wakacji w domu, wymaga to wcześniejszego przemyślenia różnych możliwości. Dlatego, chociaż do wakacji zostało jeszcze kilka dni, proponujemy krótki przewodnik po aktywnościach dla dzieci, które można uwzględnić w domowo-wakacyjnych planach.

Bez wychodzenia z domu

Jeśli trudno zorganizować czas na powietrzu z powodu braku opieki lub niefortunnej pogody, można zaproponować dziecku kilka zabaw i aktywności, które z powodzeniem sprawdzą się w domu:

 1. Dla miłośników i miłośniczek prac plastycznych. Malowanie, rysowanie, wycinanie – wszystko wchodzi w grę. Jeśli dziecko lubi prace, które później znajdą praktyczne zastosowanie, można zaproponować mu wykonanie okładki na nową książkę, wspólne uszycie etui na telefon, tablet czy czytnik, przygotowanie figurek do gry planszowej z modeliny, gliny, masy solnej lub papieru. Brakuje w domu materiałów? Zanim je kupisz, rozejrzyj się, sprawdź, co skrywają szafy i szuflady – może uda się wykorzystać stare torebki prezentowe, kawałek wstążki lub muszelki przywiezione rok temu znad morza?
 2. A może choreografia? W domu trudniej o ruch, a tego dziecko (i dorosły) potrzebuje dla dobrego samopoczucia. Włącz muzykę, będzie to okazja do rozprostowania się i zabawy. Może uda się stworzyć układ choreograficzny? Jeśli nie macie na niego pomysłu, znajdź w internecie proste kroki wykonywane podczas aerobiku (np. step, V-step, step touch). 
 3. Biwak pod namiotem z koców. To zabawa, która zostaje w pamięci na długo. Samo ustawienie krzeseł (ostrożnie, nie zostawiaj zwłaszcza małego dziecka samego z tym zadaniem), wybór kocy, ich odpowiednia aranżacja, sprawiają dużo frajdy. W środku warto również ułożyć koc, poduszki, pluszaki. Biwakowanie można zaplanować już dzień wcześniej – przygotować zdrowe przekąski, wybrać książkę do wspólnego czytania lub grę planszową. A jeśli masz gdzieś prawdziwy namiot, który możesz bezpiecznie rozłożyć w pokoju, a Twoja rodzina lubi biwakowanie i ma najważniejszy ekwipunek (materace, karimaty i śpiwory), zaplanujcie prawdziwe nocne biwakowanie. 
 4. Bajka z angielskim dubbingiem – nadchodzi czas na oglądanie bajek? W porządku. Wykorzystaj tę aktywność jako świetny sposób na oswajanie dziecka z melodią dowolnego języka. Tym łatwiej będzie przekonać Twoją pociechę do takiej formy oglądania, jeśli zna już wersję polskojęzyczną. 
 5. Urządzenia mobilne czy gry komputerowe? Tak, ale z rozwagą. Niech czas przed ekranem nie zajmuje całych dni – jest przecież masa innych aktywności, które warto zaproponować dziecku, by od najmłodszych lat znało różne możliwości spędzania czasu. Pamiętaj też, że spośród licznych propozycji gier i aplikacji można wybierać takie, które będą niosły dodatkową wartość. Mogą to być np. gry rozwijające logiczne myślenie czy kompetencje językowe (zarówno w zakresie języka polskiego, jak i obcego). Ale nie tylko – czasem gra ma piękną fabułę lub liczne walory estetyczne (grafika, muzyka itd.), na które warto uwrażliwiać dziecko. 

A co na powietrzu?

Jeśli tylko pojawi się okazja zorganizowania czasu na powietrzu, koniecznie z niej skorzystaj.

 1. Nie tylko farby i kredki, czyli kolaże z wykorzystaniem znalezionych na dworze kamyczków, patyczków, kawałków kory itd. Zbieranie materiałów do takiego kolażu to zabawa, która zakłada uprzednie planowanie pracy, być może naszkicowanie projektu, a potem poszukiwania odpowiednich elementów. Przykładem takiego dzieła będzie mozaika wykonana ze znalezionych kamyczków. Wówczas potrzebować będziecie niewielkiej deseczki lub grubszego kartonu. Najpierw należy namalować tło (np. dno morza), a kamyczki przykleić, nadając im kształt pięknych rybek. 
 2. Ruch. Wyjście na powietrze to niezastąpiona szansa na rozruszanie się. Wsiądźcie na rowery lub hulajnogi, zagrajcie w berka, chowanego, narysujcie na chodniku klasy lub inną planszę do zabawy, zabierzcie ze sobą piłkę lub latawiec, a innym razem wybierzcie się na pieszą wycieczkę do okolicznego lasu. Każda forma aktywności będzie dobra. 
 3. Tajemnicza trasa z niespodzianką. Planujesz spacer na lody lub na festyn organizowany w Twojej miejscowości? Niech to będzie niespodzianka, którą Twoje dziecko odkryje dzięki przygotowanym przez Ciebie wskazówkom. Wersja pierwsza tej zabawy wymagać będzie wydrukowania/narysowania fragmentu mapy, na którym znajdzie się Wasz dom oraz miejsce docelowe (nie zapisuj na papie nazwy tego miejsca, narysuj krzyżyk jak na mapie skarbów). Podziel mapę na kilka równych części. Na każdej z nich znajdzie się fragment trasy. Dziecko otrzymuje od Ciebie pierwszy fragment, dopiero po pokonaniu go ujawnisz następny element rysunku. Druga wersja zabawy wymaga z kolei stworzenia kilku zagadek słownych, które doprowadzą dziecko do kolejnych punktów drogi. Mogą to być zagadki wskazujące np. na  szkołę, okolice najbliższego sklepu spożywczego czy plac zabaw.
 4. Przyroda. Podczas wycieczek (tych małych i dużych) nastawcie się na poszukiwania niezwykłości przyrody. Może natraficie na trop sarny, spotkacie błyszczącego chrząszcza, znajdziecie grzyby o fantazyjnych kapeluszach.  Fotografujcie wszystkie odkrycia i gromadźcie je w jednym miejscu. Zdjęcia z wakacji są pamiątką, a takie przyrodnicze obiekty mogą mieć swoje przedłużenie w domu, gdy będziecie przeszukiwać internet w celu zidentyfikowania napotkanych roślin, zwierząt i grzybów. 
 5. Poznawanie okolicy. Pewnie znacie doskonale Waszą okolicę. Wiecie, gdzie znajdują się najważniejsze obiekty turystyczne czy administracyjne, gdzie mieszczą się parki, szkoły, biblioteki. Tym razem wybierzcie jednak jakieś zupełnie nowe, być może zaskakujące kryteria poznawania swojej miejscowości. Może dowiecie się, jakie gatunki ptaków można tu spotkać przez okres wakacji będziecie szukać okazji do sfotografowania ich wszystkich do kolekcji. A może ciekawe będzie prześledzenie lokalnych legend i wycieczki do miejsc z nimi związanych? Jeszcze innym kierunkiem będą szlaki lokalnych sportowców, naukowców czy artystów. Wybór możesz uzależnić od zainteresowań i wieku Twojego dziecka. 

Mamy nadzieję, że propozycje zabaw urozmaicą Twojemu dziecku wakacyjny czas spędzony w domu. Takie wakacje również pozwalają wypocząć i oderwać się od codziennych wyzwań. Ważne tylko, by zadbać o odrobinę nowych wrażeń oraz atmosferę rodzinnej przygody. 

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ

Jak włączyć się w DBI 2022?

Jak włączyć się w obchody DBI z najmłodszymi dziećmi z przedszkoli i szkoły podstawowej?

ZOBACZ WIĘCEJ

Dzień Bezpiecznego Internetu 2022

Dzień Bezpiecznego Internetu w tym roku obchodzony będzie 8 lutego. Jak włączyć się do akcji?

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI