9.07.2021

Wakacje w podróży, czyli samochodowe gry i zabawy

Pisaliśmy już o tym, jak zorganizować wakacyjny czas w domu, zwłaszcza jeśli nie udało się nigdzie wyjechać lub na wyjazd trzeba poczekać kilka tygodni. Nasze propozycje znajdziesz tutaj: https://cyfroffykontakt.samsung.pl/aktualnosci/wakacje-w-domu/. Domyślamy się jednak, że wiele osób będzie miało okazję spakować walizki i wyruszyć w drogę. Niezależnie od tego, czy podróż trwa godzinę, czy 6 godzin, dla dzieci bywa to nużące i męczące. Zajmowanie jednej pozycji przez tyle czasu frustruje zwłaszcza najmłodszych, dlatego zajęcie ich uwagi jest bardzo korzystne:

  • skoncentrujecie się na zajmującej aktywności, tym samym szybciej zleci Wam czas, 
  • dla dziecka będzie to praktyczny przykład tego, jak można radzić sobie z nudą,
  • tych kilka godzin będzie również okazją do wspólnego spędzenia czasu i dobrej zabawy,
  • kierowca lub współpasażerowie w innym środku transportu będą czuli się komfortowo, widząc, że dziecko czuje się dobrze. 

Sprawdzone sposoby

To jak? Bagaże gotowe? Ruszamy w podróż, podczas której proponujemy sięgnięcie po kilka znanych i mniej znanych zabaw oraz aktywności. Wybierz te, które najlepiej będą odpowiadać warunkom w trasie – w zależności od tego, czy jesteś kierowcą, czy towarzyszy Ci dodatkowa osoba dorosła lub starsze dziecko, czy jedziecie w większym towarzystwie itd. 

Piosenki
Jeśli jedziecie samochodem, a osoba nim kierująca lubi rodzinne śpiewanki, zabierzcie ze sobą teksty ulubionych piosenek. Możecie też poszukać podkładów karaoke. Koniecznie wymyślcie nowe teksty do starych utworów. W aucie siedzi 5 osób? Niech każda wymyśli swoją zwrotkę piosenki, którą zaprezentuje. Jeśli jest Was mniej, możecie popracować razem nad wpadającym w ucho refrenem. 

Galeria widoków
Jeszcze przed podróżą spiszcie kilka– kilkanaście obiektów, które najprawdopodobniej miniecie podczas podróży np. domy, konie, traktory, tablice z nazwami miejscowości, gniazda bocianie itd. Obok każdego obiektu zapiszcie losową liczbę (możecie skorzystać z kostki do gry). Osoba, która pierwsza wskaże wylosowaną wcześniej liczbę tych samych obiektów, wygrywa rundę. Ta gra nie powinna trwać za długo, by nie okazała się nużąca, można też rozłożyć ją na raty.

Gra w kropkę (znana też jako gra w muchę).
To fantastyczna zabawa, dzięki której rozwijamy myślenie przestrzenne. Jednocześnie jest dobrym zadaniem na koncentrację. Narysuj na kartce lub ekranie telefonu kwadrat i podziel go na 9 mniejszych kwadracików. W środkowym polu narysuj kropkę, będzie to bohaterka gry.

Rozgrzewka: Pozwól dziecku patrzeć na planszę, następnie powoli podyktuj mu instrukcję: do przodu, w prawo, do tyłu, w prawo. Zadaniem dziecka będzie śledzić trasę kulki w wyobraźni, a w momencie, gdy kulka opuści planszę, dziecko powinno powiedzieć “wyleciała”. Możecie wykonać to ćwiczenie kilka razy, tak by dziecko w pełni zrozumiało zasady.

Bez planszy: teraz zasłoń planszę. Zadaniem dziecka będzie ją sobie wyobrazić. To będzie wymagało dużego skupienia – od Ciebie również. Podyktuj trasę kulki po raz kolejny. Teraz jej śledzenie jest dużo trudniejsze!

Jeszcze więcej kratek. Jeśli zabawa zaczyna być zbyt łatwa… narysuj kwadrat 5×5 kratek. Możecie też zmieniać się rolami – jedna osoba dyktuje trasę, a druga ma za zadanie zakomunikować opuszczenie planszy przez kulkę.

Dla miłośniczek i miłośników wyzwań specjalnych… Jeśli wciąż Wam mało, narysujcie sześcian. Zacznijcie od kostki 3x3x3, czyli trzypiętrowej. Naszkicuj ją koniecznie, dobrze pierwsze próby wykonywać z rysunkiem przed oczami. Pojawią się też nowe komendy. Oprócz “do przodu”, “do tyłu”, “w prawo” i “w lewo” będziecie potrzebować też “do góry” i “do dołu”. Powodzenia!

Jeszcze więcej propozycji...

Aplikacje na tablecie lub telefonie.
Jeśli chcesz zaproponować dziecku zabawę na urządzeniu mobilnym, sięgnij po takie aplikacje, które będą rozwijające. Proponujemy np. Scratcha Juniora. Jest to narzędzie, które można zaproponować dzieciom w wieku wczesnoszkolnym, a ćwiczyć będą logiczne myślenie, rozwiązywanie problemów i planowanie wieloetapowych działań. Scratch Junior to aplikacja do nauki kodowania polecana zwłaszcza dzieciom, które jeszcze nie czytają, a stworzona została w oparciu o wizualny język programowania Scratch. Tworzenie własnych animacji czy prostych gier jest fantastycznym zajęciem, który zajmie nie tylko dziecko, ale też… ciebie. 

Gry, chociażby słowne.
Pośród nich można wymienić:
Słowo na ostatnią literę. Proponujemy wyraz np. arbuz, kolejna osoba ma za zadanie jak najszybciej podać kolejny, zaczynający się na ostatnią literę pierwszego np. zebra. Warto wprowadzić utrudnienie, ograniczając możliwe propozycje do określonej kategorii wyrazów – fauna i flora, jedzenie czy dom.

Ile słów jest w słowie? Potrzebować będziecie kartki lub notatnika w telefonie. Pierwsze osoba proponuje wyraz o średniej lub dużej liczbie liter np. ciężarówka. W ciągu minuty czy dwóch (ustawcie minutnik) każdy wypisuje jak najwięcej wyrazów, które można złożyć z liter składających się na zaproponowane słowo. Wykluczone są jedynie nazwy własne i wyrazy obcojęzyczne. Przykładowa lista słów dla hasła “ciężarówka”: ciężar, żarówka, żar, rów, car, kara, tak itd.

Czytanie.
Zawsze i wszędzie! Możecie czytać na głos, a jeśli z tym trudno, sięgnijcie po audiobooki. Proste, ale bardzo dobre rozwiązanie, dzięki któremu czas minie szybciej. 

Mamy nadzieję, że sprawnie i przede wszystkim bezpiecznie udało się Wam dotrzeć na miejsce. Życzymy udanego wypoczynku!

Źródło grafiki: Pixabay License Darmowy do użytku komercyjnego, Nie wymaga przypisania

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI