7.12.2020

Wybiła Godzina Kodowania

Godzina Kodowania to inicjatywa realizowana w ramach obchodów Tygodnia Edukacji Informatycznej. Jest wydarzeniem, do udziału w którym zaproszeni są wszyscy chętni i zaciekawieni informatyką, nawet jeśli z kodowaniem nie mieli wcześniej do czynienia. Zwykle tylko pozornie – umiejętności potrzebne do kodowania stosujemy na co dzień, chociażby tworząc przepisy kulinarne lub planując trasę wycieczki rowerowej. Dlatego udział w Godzinie Kodowania to okazja na rozwijanie ważnych kompetencji, które okazują się niezwykle cenne i potrzebne we współczesnym świecie, niezależnie od wykonywanej pracy czy obszarów zainteresowań.

 

Kompetencje cyfrowe, w tym programowanie, to zestaw cech i umiejętności, które znajdują się w zasięgu każdej osoby, nie tylko tej, która zawodowo zajmuje się informatyką. W ramach Godziny Kodowania chcemy poszerzać wiedzę i zachęcać kolejne grupy odbiorców do podejmowania kreatywnych działań niezależnie od wieku, aktualnych umiejętności, miejsca zamieszkania, pasji. Ta międzynarodowa inicjatywa to otwarta przestrzeń twórczej nauki, współpracy, fascynujących odkryć i świetnej zabawy. Rozwijanie tych umiejętności, tworzenie sieci wymiany pomysłów i inspiracji pozwala budować kreatywną i otwartą społeczność, opartą na wzajemnym szacunku i poszukiwaniu konstruktywnych rozwiązań, odkrywania swoich talentów i dzielenia się nimi. 

 

Dla kogo? Gdzie? Kiedy?

Dla kogo? Wszyscy możemy kodować, a takie kodowanie nie oznacza pisania długich i skomplikowanych skryptów czy budowania całych stron internetowych bądź aplikacji. Wręcz przeciwnie – naukę zaczynamy od podstaw, czyli zrozumienia, czym właściwie jest kodowanie. A wiąże się ono z rozwijaniem kreatywności, myślenia logicznego, współpracy w zespole, konstruktywnej komunikacji, umiejętnością wyszukiwania i naprawiania błędów, wyciągania wniosków. Dlatego właśnie Godzinę Kodowania może zorganizować każdy.

Pierwszy raz spotykasz się z kodowaniem? Bardzo dobrze! To idealny moment, by przekonać się, jak wciągające jest to zajęcie oraz ile radości może przynieść. Zwłaszcza jeśli pracujemy w grupie i możemy cieszyć się z widocznych efektów działań. Niezależnie od tego, czy jesteś rodzicem, nauczycielem, studiujesz lub po prostu hasło kodowanie brzmi zachęcająco – zaproś chociaż jedną osobę do wspólnej zabawy. 

Już kodujesz? Być może pierwsze kroki koderki lub kodera już za Tobą. To świetnie, dzięki temu możesz skorzystać z nabytego już doświadczenia i zaprosić do udziału w akcji kogoś bliskiego. Grupę uczniów? Kogoś z rodziny? Przyjaciół? 

Gdzie? W domu, w szkole, w samochodzie, w pracy. Godzinę Kodowania możesz zorganizować, gdzie tylko chcesz, a w zależności od wybranego miejsca zaproponować różne aktywności – ze sprzętem lub bez niego, uwzględniając zainteresowania i pasje uczestniczek oraz uczestników. 

Kiedy? W tym roku obchody Godziny Kodowania przypadają na 7-13 grudnia. Pamiętaj jednak, że ten termin to tylko zachęta i przypomnienie o inicjatywie, którą warto realizować cały rok. Te daty potraktuj jako pretekst i okazję do zorganizowania dla swoich bliskich czasu w nieco inny, zaskakujący i inspirujący sposób.

Jak dołączyć?

  • Przeczytaj najważniejsze praktyczne informacje dotyczące inicjatywy. Zacznij od poznania strony https://hourofcode.com/pl, która pozwoli Ci rozwiać wątpliwości i pokaże, że Godzina Kodowania jest w zasięgu Twojej ręki. Zajmie Ci to chwilę!
  • Zaplanuj swoją inicjatywę: 
    • Kogo zaprosisz do wspólnego kodowania. Może uda Ci się namówić uczestniczki i uczestników, którzy już wyrazili chęć udziału, do zaproszenia kogoś nowego?
    • Gdzie będziecie kodować? Jeśli Twoja grupa nie mieszka w jednym domu, możecie spotkać się w trybie online np. za pośrednictwem jednego z komunikatorów. 
    • Jak kodować? Od czego zacząć? Na szczęście pomysłów i materiałów nie brakuje, więc nawet jeśli jeszcze nie wiesz, co możesz zaproponować swojemu kodującemu zespołowi, skorzystaj z już istniejących zasobów dostępnych całkowicie za darmo online. Poznaj stronę z samouczkami, które powstały z myślą właśnie o początkujących koderkach i koderach: https://hourofcode.com/pl/learn. Pośród nich znajdziesz cały wachlarz możliwości dopasowanych do wieku i zainteresowań. W aktywnościach znajdziesz zarówno ćwiczenia o różnym stoppniu trudności, dzięki czemu bez trudu znajdziesz zabawę dopasowaną do Twojej grupy.  Wybierzcie jeden z samouczków i zacznijcie zabawę. Możecie też poszukać innych źródeł pomysłów. W siedzi znajdziesz liczne scenariusze, gry, zabawy.  

Tylko godzina?

Każda nowa umiejętność lub nieodkryty jeszcze wycinek wiedzy zaczyna się przecież od pierwszej minuty, dwóch kwadransów, jednej godziny. Z czasem okazuje się, że już nie wiemy, kiedy zaczęliśmy, a nasza przygoda wciągnęła nas na całego. Podobnie może być z kodowaniem. Nawet nie zauważysz, gdy Godzina Kodowania stanie się nowym hobby. 

 

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI