2.05.2020

Zadbaj o swoje ciało i ducha

W ciągu ostatnich tygodni większość z nas spędza czas w domach, czasem długie godziny pracując przy biurku. Niestety natłok obowiązków, napływające zewsząd informacje oraz siedzący tryb życia powodują, że czasem odczuwamy napięcie i stres. W jaki sposób możemy sobie z tym poradzić? Prezentujemy kilka sposobów, wykorzystujących elementy mindfulness, które w tym szczególnym czasie pozwolą nam zadbać zarówno o dobre zdrowie psychiczne, jak i kondycję fizyczną. Troska o naszą sferę psychofizyczną jest niezwykle istotna, gdyż dzięki niej możemy prawidłowo rozwijać umiejętności zachowania cyfrowego dobrostanu.

Przypomnij sobie!

Kiedy przez długi czas korzystasz z komputera lub urządzeń mobilnych, często ciało jest tylko narzędziem, z którego w nieświadomy sposób korzystasz. Czasem nawet  zupełnie zapominasz, że je masz. Również emocje i samopoczucie objawiają się przez ciało. Szybsze bicie serca, zaczerwienienie policzków, szyi, napięcie w barkach to wszystko reakcje na to, co przeżywamy w różnych sytuacjach. Dlatego dobrze powracać i doświadczać świadomej obserwacji ciała, zarówno jego części, jak i całości. Kiedy ostatnio, pracując przy komputerze lub korzystając ze smartfona zrobiłeś sobie stop klatkę? Zatrzymałeś się i przeskanowałeś jak ułożone jest Twoje ciało, gdzie jest ciepłe, a gdzie zimne, gdzie rozluźnione, a gdzie napięte? Jak ułożone masz nogi, jaka linie obierają plecy? Spróbuj podnieść ręce do góry i opuścić. Zobacz co mówią twoje barki, kręgosłup. Zatrzymaj się na w chwilę i przenieś uwagę na ciało. Przypomnij sobie, jak to jest być z nim w kontakcie.

Rosnące drzewo

Kiedy ostatnio staliście na jednej nodze? Stwórzcie w domu piękny las, w którym to wy będziecie drzewami. Stańcie na jednej nodze, najpierw prawej, a potem lewej. Drugą nogę możecie zgiąć w kolanie, a stopę złapać dłonią i przyciągnąć do pośladka. Przeciwną dłoń wyciągnijcie do góry. Wyobraźcie sobie, że wasza stopa ma korzenie, które sięgają głęboko w ziemię. Poczujcie jak budujecie stabilność od stopy i jak rośniecie poprzez kolano, biodro, bark, wyciągniętą rękę i dłoń do nieba. Jak poczujecie się pewniej, możecie pobujać się odrobinę, jak podczas łagodnego wiatru. Koniecznie spróbujcie na jednej i drugiej nodze. Która strona zapewnia wam lepszą równowagę? Możecie też wspólnie z drugą osobą złapać się za barki lub dłonie i próbować utrzymać równowagę. Jeśli jesteście bardzo wysportowani to spróbujcie zginać nogę w stojącej nodze, robiąc przysiad lub półprzysiad. Jak tam wasze uziemienie?

Smacznego!

Nasze ciało potrzebuje energii w postaci jedzenia. Bardzo często jest tak, że jemy posiłki w biegu, nie zatrzymując się nawet na minutkę. Tym razem spróbujcie podejść do tego inaczej. Możecie zrobić to doświadczenie rodzinnie. Zdecydujcie się na owoc, który lubicie. Przyjrzyjcie się mu uważnie, ale przede wszystkim zanim weźmiecie go do ust, poczujcie jego zapach. Z czym wam się kojarzy, jakie niesie za sobą wspomnienia? Następnie skupcie się na każdym kęsie. Poczujcie jego strukturę, soczystość i smak. Sprawdźcie, jak to jest decydować o gryzieniu, o smakowaniu. Jeśli chcecie możecie pójść w tym ćwiczeniu dalej, zawiązując oczy. Wybierzcie kilka rzeczy, które lubicie i pozwólcie się nimi nakarmić. Zgadujcie, co właśnie zjedliście. Jak się to odczuwa bez zmysłu wzroku? Czy coś was zaskoczyło?

Zmęcz się i poczuj

Kiedy jesteśmy pełni energii możemy wybrać jakąś aktywność fizyczną, którą bardzo lubimy i  którą można wykonać w domu. Nie ma znaczenia, co to będzie. Ważne, żeby puls i oddech przyśpieszył. Możecie pobawić się w podrzucanie balonu, bieg w miejscu z podskokami, tor przeszkód lub inne proste ćwiczenia. Najważniejsze, aby po sesji położyć się wygodnie na podłodze i naturalnie oddychając, prześledzić co dzieje się z waszym ciałem. Poczujcie, gdzie jest najbardziej rozwibrowane, które jego części są najbardziej rozgrzane. Popatrzcie oczami ciała na siebie, na swój stan i obserwujcie, jak oddech i ciało wracają do równowagi. Być może uda wam się wsłuchać w bicie serca, pulsowanie krwi, świst oddechu. Jeśli chcecie, możecie ręce położyć na brzuchu, a stopy, dzięki zgięciu kolan, przyciągnąć do pośladków. Pobądźcie w ciszy 3-5 min. Potem powoli, bez gwałtownych ruchów usiądźcie i podzielcie się swoimi obserwacjami.

Jakie macie dłonie

Ciekawą częścią naszego ciała są dłonie. Dzięki nim możemy robić wiele codziennych czynności. Bardzo nam pomagają. Dlatego poświęćmy im trochę uwagi. Przyjrzyjcie się najpierw swoim dłoniom. Jaki mają kształt i długość palców, paznokci, jak wygląda sieć linii po ich wewnętrznej stronie, jak przebiegają linie papilarne opuszków palców. Następnie porównajcie wielkość dłoni z innymi domownikami. Sprawdźcie, czy znajdujecie układ linii, które są podobne. Może znajdziecie wśród wytyczonych kształtów trójkąty lub prostokąty? Zobaczcie, kto ma dłonie podobne do kogo i w czym? Na koniec możecie zrobić portret dłoni, malując je farbami i odbijając na waszym rodzinnym obrazie. Spróbujcie też zrobić teatr cieni. Dłonie świetnie się to tego nadają!

Autorem tekstu jest Krzysztof Jaworski – koordynator i trener programu Mistrzowie Kodowania. Absolwent Akademii Pedagogicznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Szczecińskiego. Przez 7 lat pracował w szkole podstawowej jako pedagog specjalny. Laureat konkursu Innowacyjny Nauczyciel 2013. Absolwent programu Future Classroom Lab realizowanym przez European Schoolnet w Brukseli. Miłośnik technik mindfulness oraz zdrowego stylu życia.

Cyberbezpieczeństwo nasze i najmłodszych dzieci

Cyberbezpieczeństwo dzieci i nas dorosłych na co dzień. Jak zadbać o najmłodszych i o nas samych?

ZOBACZ WIĘCEJ

Kodowanie online i offline

Kodowania można uczyć się przez cały rok! Każdy miesiąc to dobra okazja na rozpoczęcie nauki.

ZOBACZ WIĘCEJ

Webinary CyfrOFFego kONtaktu w październiku 2022 r.

W nowym roku szkolnym wracamy z kolejną porcją inspiracji i zapraszamy po nie na nasze webinary. Pierwsze dwa odbędą się już w październiku.

ZOBACZ WIĘCEJ
POWRÓT DO AKTUALNOŚCI